PRESSITEADE: Ligi sada endist ministrit tähistavad Vabariigi Valitsuse 100. aastapäeva

   Eesti Vabariik 100
PRESSITEADE
15. november 2018

 

Ligi sada endist ministrit tähistavad Vabariigi Valitsuse 100. aastapäeva

 

Täna, 15. novembril toimub Tallinnas Õpetajate Majas Vabariigi Valitsuse juubeliistung ja aktus, millega tähistatakse saja aasta möödumist Eesti Ajutise Valitsuse tööle asumisest. Sellel päeval sada aastat tagasi asus Eesti Ajutine Valitsus tööle oma esimestes alalistes tööruumides Õpetajate Majas.

„Sada aastat tagasi novembrikuus astusid Eesti Ajutise Valitsuse liikmed otsustavaid samme, et Eesti Vabariik realiseeruks tões ja vaimus,“ sõnas peaminister Jüri Ratas. „Usk vabadusse ja töö selle nimel on väärtused, mis on meid kandnud aastasse 2018, kus saame uhkelt tähistada Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva,“ lisas Ratas.

11. novembril kogunes üle mitme kuu Eesti Ajutine Valitsus, et vahetult pärast Esimese maailmasõja lõppu asuda Eesti Vabariiki üles ehitama. Pärast Viru tänaval ja Roosikrantsi tänaval tegutsemist asus Eesti Ajutine Valitsus 15. novembril 1918 tööle Õpetajate Majja.

„Õpetajate Maja ühele korrusele pidi ära mahtuma terve riigiaparaat nagu see sada aastat tagasi välja nägi,“ sõnas Riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. „Maja teisel korrusel tegutses üheksa ministeeriumi, kelle kasutuses oli igaühel üks laud. Täna on nendes ruumides fotoskulptuurid tolleaegsetest ministritest, nii et kõik juubeliistungil osalevad seniste valitsuste liikmed saavad kohtuda oma ammuste ametivendadega,“ lisas Kasterpalu.

 

Väljasõiduistungi päevakava:

  • Kell 10.00 Vabariigi Valitsuse juubeliistung.

  • Kell 10.30 pidulik aktus. Aktusel peab ametis oleva valitsuse nimel kõne peaminister Jüri Ratas ning tagasivaate teeb ajaloolane Lauri Vahtre. Esineb Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli naiskoor ja Riigikantselei naiskoor.

  • Kell 11.30 Vabariigi Valitsuse pressikonverents.

 

Pidulikku aktust saab jälgida veebiülekandena reaalajas: https://youtu.be/HHZtqIDdB4w
Vabariigi Valitsuse pressikonverentsi saab vaadata reaalajas: https://youtu.be/mjLvgvgn7es

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubelisündmuste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee.