PRESSITEADE: Narvas avatakse uus ja uudne teatrikeskus Vaba Lava Narva 30.11.2018

Eesti Vabariik 100
Vaba Lava

PRESSITEADE
30. november 2018

 

Narvas avatakse uus ja uudne teatrikeskus Vaba Lava Narva

 

Homme, 1. detsembril avatakse Narvas teatrikeskus Vaba Lava Narva, mille juhatab sisse rahvusvaheline etenduskunstide nädala programm. Uus teatrikeskus on pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale.

 

„Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamine on toonud Ida-Virumaale hulgaliselt tipptasemel festivale, näitusi ja teatrilavastusi,“ ütles Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa. „Vaba Lava Narva avamine Narvas on kauaoodatud ja oluline sündmus Eesti kultuurivaldkonnale tervikuna. Uudne teatrikeskus kujuneb loodetavasti kohaliku kultuurielu elavaks keskpunktiks, mis kutsub põnevatest sündmustest osa saama ka inimesi üle terve maailma,“ lisas Rohumaa.

Vaba Lava tegevjuhi ja juhatuse liikme Kristiina Reidolvi sõnul avatakse uus teatrikeskus etenduskunstide nädala programmiga. „Rahvusvaheline ja mitmekülgne programm on väga intensiivne ning näitab nädalaga ära, millistel viisidel on võimalik uut teatrihoonet kasutada ja milliseid elamusi ka edaspidi Narvas oodata on.“

Juubeliaastaks valmiva Vaba Lava Narva teatrikeskusesse tuleb 216 istekohaga black-box-tüüpi teatrisaal (371 ruutmeetrit) koos abi- ja kontoriruumidega ja 70kohaline stuudiosaal (136 ruutmeetrit), mida saab kasutada Vaba Lava proovisaalina kui ka Eesti Rahvusringhäälingule teleülekanneteks. Samuti kuuluvad keskuse juurde 50kohaline  väike saal (82 ruutmeetrit) ning kohviku- ja galeriiala.

Vaba Laval on majad nii Tallinnas kui ka Narvas. Tallinna Vabas Lavas on teatrimajade ülene üldine ja strateegiline juhtimine ning tugitegevused. Lisaks on kummalgil majal oma kohapealne tiim, kes tegeleb teatrimaja igapäevase administreerimise ja toimimisega.

 

Teatrikeskuse avab 1. - 11. detsembrini kestev etenduskunstide nädal. Etenduskunstide nädala avab MTÜ R.A.A.A.Mi uus lavastus „TRANSIIT. Peatage muusika“. Soomest on kohal Race Horse Company, kes korraldab lastele tsirkuse töötube ning näitab kaasaegset tsirkust, Rootsi Kuninglik Draamateater annab etendusi visuaal-eksperimentaalse lavastusega „Hedda Gabler“, Leedu Riiklik Draamateater toob Narva vaatajani kolmel korral haarava dokumentaalteatri lavastuse „Roheline aas“. Lisaks põnevale teatriprogrammile saab nädala jooksul kuulata häid kontserte, vaadata maailmatasemel kino ning osaleda avalikel aruteludel ja seminaridel. 3. detsembril on Vaba Lava Narva stuudiosaalis EV100 raames Igor Kopõtini loeng „Narva linna keerulisest rollist Eesti Vabadussõjas“ ning 5. detsembril seminar rahvusvahelisest koostööst kultuurivaldkonnas. Etenduskunstide nädala täisprogrammi leiab: https://narva.vabalava.ee

 

Juubeliaastal avatav Vaba Lava Narva teatrikeskuse ehitust toetab Kultuuriministeerium ja teatritehnika soetamist EAS, etenduskunstide nädal on sündinud Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali, Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali, Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupi, Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Integratsiooni Sihtasutuse, Rootsi Instituudi, Rootsi Suursaatkonna, Soome Instituudi, Goethe Instituudi ja Saksamaa Suursaatkonna koostöös.

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubelisündmuste kohta www.EV100.ee.


Lisainfo:

Katrin Tegova
5650 2721
siirijaviivi@gmail.com