PRESSITEADE: Soomusrong nr. 7 „Wabadus“ jõuab Jõgevale 11.01.2019

Eesti Vabariik 100
Jõgeva Vallavalitsus

PRESSITEADE
11. jaanuar 2019

 

Soomusrong nr. 7 „Wabadus“ jõuab Jõgevale

 

Täna, 11. jaanuaril jõuab Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks loodud soomusrong „Wabadus“ Jõgeva raudteejaama. Soomusrong ja sellel asuv näitus avatakse kõigile inimestele kontserdi ja talviste mängudega 12. jaanuaril. 2019. aastal on Eesti Vabariik 100 programm pühendatud Vabadussõja 100. aastapäevale.

 

„Soomusrong „Wabadus“ liigub jaanuaris mööda kunagist lahinguteed ning jõuab täna Jõgevale,“ ütles Riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. „Korraldajate pühendumus ja osalejate arvukus näitab, et Vabadussõja 100. aastapäeva sündmused on inimestele olulised. Jaanuaris saab rongi ja sellel asuvat näitust näha veel Kaareperes, Elvas, Tartus, Pukas, Sangastes ja Valgas. Pärast seda liigub rong mööda olemasolevaid raudteid üle terve Eesti kuni 2019. aasta lõpuni,“ lisas Kasterpalu.

 

Jõgeva Vallavalitsuse kultuuritöö peaspetsialisti Ilona Piirimägi sõnul külastavad koolipäeval soomusrongi ja Vabadussõda tutvustavat näitust kohalike koolide õpilased. „Laupäeval avatakse soomusrong-näitus aga kõigile huvilistele. Rongi tervitatakse suure peoga, kus kõlab muusika, naiskodukaitsjad pakuvad teed ja pirukaid ning talvetrallil toimub Jõgevale traditsiooniline jääpurikate kasvatamise võistlus,“ lisas Ilona Piirimägi.

Vabadussõda 100 sündmused Jõgeval:

  • 11. jaanuaril külastavad soomusrongi eelregistreerunud Jõgevamaa koolide õpilased.
  • 12. jaanuaril kell 13 toimub soomusrongi pidulik tervitamine. Esinevad Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma puhkpilliorkester, segakoor Sõbrahing ning Jõgevamaa Gümnaasiumi ja Jõgeva Põhikooli õpilased Lianne Saage-Vahuri juhendamisel kavaga „Mälestused Vabadussõjast“.
  • Kell 11-18 on soomusrong avatud kõigile huvilistele. Soomusrongis on Eesti Vabadussõja teemaline näitus, mida tutvustavad giidid.
  • Jõgewa militaarmuuseum toob Jõgeva raudteejaama soomusauto ning avab huvilistele ajutise muusemi.
  • Jõgeva spordikeskuse Virtus eestvedamisel toimuvad kaubalao kõrval sportlikud talvemängud.
  • Kell 13 saavad kaubalao juures kõik huvilised hobusaaniga tasuta lõbusõitu teha.
  • Orienteeruvalt kell 15 jõuab talvetrall kultuurikeskuse parki, kus süüdatakse Valgusfestival MTÜ eestvedamisel tuleskulptuurid põhjamaise trummiringi saatel. Raul Tauli juhendamisel saavad kõik huvilised proovida kätt jääpurikate kasvatamises.

13. jaanuaril viibib soomusrong Kaareperes, rong ja näitus on avatud kell 11-18.

 

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit ja kohalikud omavalitsused. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum.

 

Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks toimub 2019. aastal sündmuste sari „Wabaduse teekond“. Lisaks rahvamatkadele toimuvad mitmed näidislahingud ja mälestustseremooniad. Samuti liigub mööda Eestit Soomusrong nr 7 „Wabadus“. Lisainfo Vabadussõja lahinguteel toimuvate sündmuste kohta leiab www.EV100.ee

 

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise periood kestab kuni 2020. aasta 2. veebruarini, kui möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. 2019. aastal keskenduvad sündmused Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale. Lähem info juubelisündmuste kohta www.EV100.ee.