PRESSITEADE: Soomusrongi seni pikim peatus Wabaduse teekonnal on Elvas 17.01.2019

Eesti Vabariik 100
Elva Vallavalitsus
PRESSITEADE
17. jaanuar 2019


Soomusrongi seni pikim peatus Wabaduse teekonnal on Elvas

 

Täna, 17. jaanuaril jõuab Elva raudteejaama juubeliaastal valminud soomusrong nr 7 „Wabadus“. Rong ja sellel asuv näitus on kõigile avatud 24. jaanuarini, samuti toimuvad Elva vaksalis teemaõhtud. 2019. aastal on Eesti Vabariik 100 programm pühendatud Vabadussõja 100. aastapäevale.

 

„Pärast Tartu kiiret ja otsustavat vallutamist 14. jaanuaril 1919 edenes Eesti rahvavägi kiiresti ning 17. jaanuaril hõivati juba Elva raudteejaam. Saja aasta taguseid sündmusi Vabadussõja lahinguteel järgib ka soomusrong, mis jõuabki täna Elvasse,“ ütles Riigikantselei EV100 juhtrühma esimees Toomas Kiho.

 

Jaanuaris peatub soomusrong veel Pukas, Sangastes ja Valgas. Veebruarist alates liigub „Wabadus“ edasi mööda olemasolevaid raudteid üle terve Eesti kuni 2019. aasta lõpuni.

 

Elva vallavanema Toomas Järveoja sõnul toob soomusrongi saabumine Elvasse ka tiheda Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale pühendatud programmi. „Koostöös Kaitseliidu Elva malevkonnaga on igaks päevaks pandud paika eriprogramm. Peale soomusrong-näituse saavad kõik huvilised osaleda teemaõhtutel, kus esinevad kaitsevaldkonnas tegutsevad inimesed. Täna õhtul avatakse Elva jaamahoones ka fotonäitus Puhja kihelkonna meestest Vabadussõjas.“ 

 

Rongi Elvas viibimise ajal tähistatakse ka Rannu lahingu 100. aastapäeva. „Selle puhul toimub 20. jaanuaril kell 12.30 mälestushetk Rannu Vabadussõja mälestussamba juures, kust liigutakse üheskoos edasi Rannu rahvamajja, kus päevakohase ettekandega esinevad Urmas Salo ja Toivo Kikkas,“ rääkis Järveoja.

 

Soomusrong viibib Elva raudteejaamas 17.-24. jaanuarini. Kell 11-15 külastavad soomusrongi ja sellel asuvat näitust koolide-lasteaedade ekskursioonid. Kell 15-18 ja nädalavahetusel on „Wabadus“ avatud kõigile huvilistele. 17.-23. jaanuarini toimuvad Elva vaksalis ka teemaõhtud. Vabadussõja ja riigikaitse teemadel kõnelevad Ants Laaneots, major Kalle Kõlli ja kapten Lauri Teppo, Kolonel Riho Ühtegi, Leo Kunnas ja Art Johanson. 23. jaanuaril linastub film „Noored kotkad“.

 

„Kutsume kõiki võtma osa ka fotovõistlusest, mille raames palutakse inimestel saata Elva valla äpi kaudu pilt oma päeva parimast hetkest. Kindlasti on soomusrongi programmis Elvas põnevaid ja toredaid hetki, millest teha foto ja saata võistlusele,“ lisas vallavanem Toomas Järveoja.

 

Täpse Eesti Vabadussõda 100 programmi Elvas leiab: https://www.ev100.ee/et/soomusrong-nr-7-wabadus-elva-raudteejaamas.

 

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum.

 

Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks toimub 2019. aastal sündmuste sari „Wabaduse teekond“. Lisainfo Vabadussõja lahinguteel toimuvate sündmuste kohta leiab www.EV100.ee

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise periood kestab kuni 2020. aasta 2. veebruarini, kui möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. 2019. aastal keskenduvad sündmused Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale. Rohkem infot juubelisündmuste kohta www.EV100.ee.