PRESSITEADE: Täna algas registreerimine EV100 avasündmuse matkale 22.03.2017

EV100 pressiteade
20.03.2017

Täna algas registreerimine EV100 avasündmuse matkale

EV100 juubeliperiood algab 16. aprillil, mil tähistame 100 aasta möödumist eestlaste asualade ühendamisest ja Eestimaa kontuuri tekkest. Avasündmuseks on suur matk kunagisel Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril ja selle läheduses, millele saab registreeruda alates tänasest.

„Sada aastat tagasi ühendati eestlaste asuala esmakordselt ajaloos ametlikult meie maaks. Rahvamatk on parim viis selle ajaloofakti teadvustamiseks läbi reaalse ühise kogemuse, mille annab matkamine selle maa erinevais paigus,“ rääkis EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. Ta avaldas heameelt, et avasündmus sünnib Riigikantselei, MTÜ Spordiürituste Korraldamise Klubi, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse ning kohalike rahvamajade ja esinejate koostöös. Sillana suvise noorte laulu- ja tantsupeoga toimub 16. aprillil Kurgjal „Mina jään“ esitluskontsert. Eesti Televisiooni 16. aprilli saatepäev on samuti pühendatud EV100-le.

Pühapäeval, 16. aprillil seavad seiklussportlased ja hea ettevalmistusega matkajad sammud kunagisele Liivimaa ja Eestimaa kubermangu piirile, mis kulgeb Peipsi rannalt Läänemere kaldale. „Kubermangupiir on ajalooliselt sätitud aladele, kus see kõige vähem inimtegevust segaks: metsadesse ja rabadesse, jõgede keskele. Samas pole testmatkade käigus ette tulnud kohta, kust läbi või üle ei saaks, nii et tõotab huvitav matkapäev tulla,“ sõnas matka projektijuht Paavo Nael. Iga grupp matkab läbi oma lõigu ning õhtuks on piirijoon läbitud. Tänu matkajate kaasas kantavatele GPS-seadmetele on võimalik jälgida nende liikumist virtuaalsel kaardil, kus vastavalt matkajate edenemisele maastikul kustutatakse Põhja- ja Lõuna-Eestit eraldanud piirjoon. Virtuaalset kaarti saab jälgida ETV ekraanilt ja EV100 kodulehelt.

Lisaks „piirikustutajatele“ läheb endise kubermangupiiri lähedusse Eestimaad avastama veel kuni 3000 rahvamatkajat, kes saavad valida üheksa sihtkoha ja 18 erinevas pikkuses marsruudi vahel. Need marsruudid läbivad Eestimaa erinevaid paiku ja maastikke. Marsruudid on erineva pikkusega alates kolmest kuni 23 kilomeetrini. Matkajate sihtkohtadeks on üheksa omaaegse kubermangupiiri läheduses asuvat rahvamaja (Tõstamaa, Lõpe, Järvakandi, Lelle, Kurgja, Oisu, Päinurme, Sadala, Avinurme), kus saabujaid ootab ees soe supp ja kultuuriprogramm. Kuna kogunemispaigad suudavad vastu võtta piiratud arvu külalisi, saavad matkadele registreeruda 3000 esimest huvilist. Registreeruda saab aadressil ev100.ee. Rahvamatkal osalemine on tasuta.

Aprillis 1917 toimus mitu pöördelist sündmust, mis olid olulisteks tähisteks teel iseseisvuse poole. Pärast Veebruarirevolutsiooni Venemaal hakkasid Eesti rahvuslikud ringkonnad taotlema Venemaa Ajutiselt Valitsuselt Põhja- Liivimaa eestlastega asustatud alade liitmist Eestimaa kubermanguga ning ühtse autonoomse rahvuskubermangu moodustamist. Surve avaldamiseks osalesid 40 000 eestlast 8. aprillil 1917 Petrogradis meeleavaldusel ja 12. aprillil kinnitaski Ajutine Valitsus määruse, millega seni Liivimaa kubermangu koosseisu kuulunud Pärnu, Saare, Tartu, Viljandi ja Võru maakonnad liideti Eestimaa kubermanguga. EV100 juubeliperiood algab 16. aprillil selle sündmuse meenutamisega ning kestab 2. veebruarini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest.

Manusest leiate ka kubermangupiiriga Eesti kaardi.

Teate edasutas
Merje Klopets
kommunikatsiooniekspert

Riigikantselei EV100 korraldustoimkond
E-post: merje@ev100.ee