Raamat sõdurist

19. detsembril 2018 esitletakse Tallinnas Tanja Muravskaja portreefotode raamat Eestis viibivatest NATO sõduritest. „Raamat sõdurist“ on jätk Muravskaja kunstilisele uurimusele, mis otsib vastuseid varem tõstatatud küsimustele rahvusliku identiteedi ja riigikaitse seoste kohta.

EST ENG RUS

„Raamat sõdurist“ on fotokunstnik Tanja Muravskaja portreefotode kogumik NATO sõduritest, kes teenivad Eestis. Fotod on pildistatud Kaitseväe Tapa linnakus aastatel 2016–2018. Fotoseeriat täiendab Gustav Kalmu essee. Osa kogumiku piltidest võis esmakordselt näha Tartu Kunstimajas 19.10–12.11.2017 Muravskaja isikunäitusel „Kangelane“. Kogu seeriat näidati Katerina Gregose kureeritud rahvusvahelisel kunstinäitusel „Riik ei ole kunstiteos“ Tallinna Kunstihoones 17.02–29.04.2018.

„Raamat sõdurist“ tutvustab sõduri totaalset võimu. Sõdurites on midagi erilist, sest nad loovad seose aja ja surematuse vahel. Näeme rahumeelse Euroopa demokraatlikku sõdurit ja maailma sõjakolletes võitlevat sõdurit. Sõdur on justkui inimlikkuse ning tänapäeva maailma ja ajastu metafoor.

„Raamat sõdurist“ on jätk Muravskaja kunstilisele uurimusele, mis otsib vastuseid varem tõstatatud küsimustele rahvusliku identiteedi ja riigikaitse seoste kohta. Näituse „Riik ei ole kunstiteos“ kataloogis on Muravskaja töö kohta kirjutatud: „Kunstnik järeldab oma töö põhjal, et siinne rahvas otsib Nõukogude ajastu lõpu tõttu uusi narratiive. Muravskaja juhib tähelepanu NATO sõdurite tähtsale rollile Baltimaades, kuna NATO baaside kohalolu peetakse vajalikuks vahendiks Eesti riigi suveräänsuse kaitsmisel. Kuidas saab Eesti ühendada ja ehitada oma modernset, nõukogude järgset identiteeti, olles ühtlasi sõltuv oma mitmekultuuriliste NATO liitlaste sõjalisest ja Euroopa Liidu majanduslikust jõust?“

Raamatu andmed:
Tanja Muravskaja „Raamat sõdurist“
© Foto: Tanja Muravskaja
© Essee: Gustav Kalm

Sissejuhatus: Tanja Muravskaja
Graafiline kujundus: Sandra Kosorotova, Aadam Kaarma
Kirjatüüp: Fatype’i Beausite Classic
Trükkinud: Tallinn Book Printers
Eksemplaride arv: 300
Paber: G-Print 150 g
Lehekülgi: 48
Täname: Stefan Tarnowski, Elnara Taidre

ISBN: 978-9949-88-878-8
Trükitud Eestis
2018

Raamatu esitlemine toimub 19. detsembril 2018 algusega kell 18 Telliskivi Loomelinnakus raamatupoes Puänt.
Foto: Tanja Muravskaja, foto seeriast Raamat sõdurist, 2017

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.

Märksõnad: