Rahvariietes nukud Eesti Vabariigi juubeliks

Üks lahutamata osa Eesti kultuurist ning Eesti rahva elust ja ilust on rahvarõivad. Soovime kinkida riigile juubeliks isetehtud nukke erinevate maakondade rahvariietes.

Rahvariõivaste ajaloo ja mitmekülgsuse kaudu võivad inimesed tutvuda Eesti rahva eripära ja mitmekesisusega, sellepärast tahame kinkida inimistele ja riigile juubeliks isetehtud nukke erinevate maakondade rahvariietes.
Korraldame nukkude ja nende riiete valmistamise õpikodasid ja mestirklasse. Meistriteks kutsume kohale nukutegijaid Narvast ja Sillamäelt. Koos õpetajatega teevad projekti osalejad lõikeid ja loovad erinevate maakondade rahvariietust, kasutades käsitöö tehnikaid.

Muuseumitöötajad toovad eesti rahvarõivaste näiteid, jutustavad iga maakonna rahvariietuse eripärasusest.

Liskas on käesoleva projekti kavas muuseumiekskursioonid (Nukkude saalis, kus on ligi 400 XIX–XX saj. mänguasja, sh ka nukud ja nukuteatrid ning Vaivara valla taluolustiku saalis), muuseumitunnid, perelaupäevad ja nukuteatride lasteetendused.

Veebruari lõpus avatakse Sillamäe Muuseumis Eesti rahvariietustega nukkude näitus, mida võivad külastada kõik soovijad. Samuti plaanime nende nukkudega osaleda Narva Muuseumi Kunstigalerii poolt Kunstnikupäeva raames korraldatavas ja EV100. juubelile pühendatud konkursis „Eesti ornamendi vaba laul“.

Eesti riigi 100. juubel on hea võimalus tuua rõõmu inimestele ning kogukondadele, äratada inimeste seas huvi eesti ajaloo ja kultuuri vastu, innustada noori ja täiskavanuid kultuurist osa saama, muuta nende kultuurielu veelgi sisukamaks ning midagi vahvat ja huvitavat koos teha, õppida tundma ja armastama oma kodumaad.

Algataja

Sillamae Muuseum