Rahvuseepos "KALEVIPOEG" Siim Aimla kooriteosena cd-plaadil ja esitluskontserdid 27,-29.juulil Kõmsi rahvamajas

EV100 puhul valmis Siim Aimla regi-jazz-kooriteos "Kalevipoeg" cd-plaat ja uudisteose esmaettekanded toimuvad kontsertetendustena Kõmsil, Pärnumaal 27.-29. juulil 2018.a.

NUKU koor sai valmis uue cd-plaadi, millel lugulaulud Fr. R. Kreutzwaldi "Kalevipojast". Helilooja on Siim Aimla ja koos NUKU kooriga musitseerib uudisteose esituses Siim Aimla bänd, kus lisaks tavapärastele ansamblipillidele saab kuulda ka vikatit, vokki, kive, puulusikaid ja linnuhääli. Plaadil ja kontsertetenduse kavas on 8 tavapärasest pikemat lugulaulu - Saarepiigast ja Sarvikust ja kiviviskamisest ja Soome sepalt mõõga toomisest ja Kalevipojal jalgade raiumisest ja kandle laenamisest ja nii edasi ja nii edasi - kõik need kuulsad lood, mida üks eestlane lihtsalt peab teadma. Ja kui veel ei tea, siis saab teadma, sest see on meie suur lugu!!!

S. Aimla "Kalevipoega" võib määratleda kui regi-jazz kooriteost. Plaadi esitlus toimub 27.-29.juulil kell 19 Kõmsi rahvamajas ja seal on lisaks plaadil esinevate lugude ka vahetekstid, mida esitavad NUKU koori lauljad ning elektroonilised vahepalad Doris Hallmägilt.

Kui alustasime "Kalevipojaga" tööd aasta tagasi, siis oli esimene küsimus - kes on Kalevipoega lugenud ja mis me temast teame? Ausad vastused andsid teada, et päriselt oli eepost lugenud 25-st inimesest 3,5 ja enamus arvas, et Kalevipoeg on üks üsna rumal jobu, kes aina miskitesse sekeldustesse satub. Eht-eestlaslik enesemahategemine, rahvuslik enesepõlgus?

Tänaseks oleme kooriga sukeldunud maailma, kus taevas oli meestele vaat et käeulatuses, kus põõsastes sahistasid tuuslarite käsilased ja sortsilaste abimehed, kus järve ääres kannaga põrutades võis avaneda käik allmaailma; kus meie uskumatult suur ja tugev kangelane hoidis oma rahvast ja valitses riiki hästi ja kes kõigi oma tegude eest vastutas lõpuni ise ja ainult ise.

Kes meid eelesitlustel kuulamas käinud, ütlevad, et saavad eeposest nüüd hoopis paremini aru. Ja nii see peabki olema, sest Kalevipoeg on luguLAULUDEST koosnev uks meie muistsete vanemate ja lugude juurde.

Kalevipoega peab teadma ja kuulma!

 

 

5 aastat tagasi tellis NUKU koor Siim Aimlalt Tallinna rahvusvaheliseks koorifestivaliks loo. Aimla tegi meile "Siili soovituse", Fr. R. Kreutzwaldi "Kalevipoja" tekstile. Saavutasime sellega kaasaegse muusika kategoorias III koha. 2 aastat tagasi tekkis soov lisaks "Siili soovitusele", mida oleme menukalt esitanud nii Eestis kui ka Prantsusmaal ja Kanadas, teisi "Kalevipoja" lugusid. 2017.a. suvel olime NUKU kooriga Kõmsi lähedal suvelaagris ja lugesime koos Kalevipoega ning kolistasime kivide ja vihtade ja puupilbaste ja ämbritega, mille salvestused saatsime Siim Aimlale. 2017.a. sügisel saime esimesed "Kalevipoja lugulaulud viisistatuna. 2017.a. talvel tegime olemasoleva materjaliga pilootprojekt-esitluse Nukuteatris. SElle projektiga liitus Doris Hallmägi elektrooniline helilooming jutustajate tekstide saateks. 2018.aprillis esitasime olemasolevat materjali Siim Aimla Persona kontserdil Tallinna Filharmoonia Taff-Club'i õhtul. 1 aasta oleme NUKU kooriga harjutanud Kalevipoja lugusid ja laulame neid nüüd peast. Mais-juunis 2018.a. salvestasime kooriteose "Kalevipoeg" plaadile. Kuni 20.juulini 2018.a. on meid võimalik toetada Hooandja projektis. 27., 28., 29.juulil kell 19 toimuvad Kõmsi rahvamajas regijazz-kooriteose "Kalevipoeg" lavastatud esmaettekanded-plaadiesitluskontserdid.

Hea osaleja, kontserdile tuleja, plaadi toetaja. Kalevipoja salvestus oli stuudiomahukas projekt ja seepärast, kui võimalik, oleksime ülirõõmsad, kui saaksid meid Hooandja projekti läbi toetada.

https://www.piletilevi.ee/est/piletid/kalevipoeg-251184/

Kooriteose esmaettekanded toimuvad 27., 28., 29.juulil kell 19 Kõmsi rahvamajas.

Ootame Sind vaatama ja kuulama!!!

 

Algataja

Reeda Kreen

Olen NUKU koori dirigent.

Märksõnad