Rändnäitus "Et rada ei rohtuks"

Näitus räägib lugude jutustamisest 20.sajandil.Meie soov on äratada vaatajas-lugejas tema enda mälestused headest jutustajatest ja jutuvestmise olukordadest.

Kogupereüritus
EST

Et rada ei rohtuks.

Minu lapsepõlv oli täis lugude jutustamist. Ema ja isa rääkisid tõestisündinud lugusid ja vanu rahvajutte. Üks vendadest jutustas raamatuid ümber, teine aga muinasjutte. See oli elu loomulik osa, koosolemise kvaliteet. Mul oli õnn sündida aega, kus jutuvestmise traditsioon oli ka külakogukonnas veel elus – autolavka, piimapukk, bussipeatus, talgud, kolhoosi- ja sovhoositöö – kõik see andis inimestele võimaluse kokku saada, jutustada ja kuulata.

2017.a. suvel võtsime fotograaf Maarja Urbiga ette rännaku, et teada saada, kas ja kuidas inimesed mäletavad oma elus lugude jutustamist ja pajatamist. Mäletati lugusid, jutustajaid, olukordi ja kohti, kus jutustati. Juhtus sedagi, et vestluse algul teatas küsitletav, et temal ei ole enam midagi meeles. Jutu edenedes aga hakkasid lood meenuma ja mälestuste rajad kohtusid taas oodatud rändajaga.Üks vanemaid küsitletuid, Lilli Vares, lausus lõpetuseks: „Varsti on endal kõik meelest läinud, siis on hea, kui oled lood teistele ära rääkinud, kuuled nende käest.”

Oleme siia näitusele välja noppinud vaid mõned mälestuste killukesed, mis ehk aitavad juhatada vaataja ja lugeja tema oma mälumaastikele. Tore, kui sellest sünniks mõnus jutustamine lähedaste seltsis või tekiks soov külastada oma suguvõsa vanasid, kinkida neile natuke aega ja kuulata lugusid. 

Piret Päär

1.02-28.02 Järvamaa Keskraamatukogu,Lai 33, Paide

8.03-28.03 Tartumaa Keskraamatukogu,Haava tänav 6, Kõrveküla,Tartumaa

4.04-27.04 Võrumaa Keskraamatukogu,Jüri 54, Võru

27.04-29.05 Tartu Ülikooli Kliinikum, L.Puusepa 8, Tartu

1.08-30.08 Viljandi Linnaraamatukogu,Tallinna 11/1, Viljandi

3.09-29.09 Lääne Maakonna Keskraamatukogu,Posti 3, Haapsalu

2.10-30.10 Rapla Keskraamatukogu,Lasteaia 5, Rapla

1.11-29.11 Põltsamaa Raamatukogu,Veski 3, Põltsamaa

3.12-28.12 Lääne-Virumaa Keskraamatukogu,Lai 7, Rakvere

Korraldajad on Rahvakultuuri Keskus, MTÜ Jutumaja.

Toetajad: Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital.

Korraldaja

Piret Päär

MTÜ Jutumaja eesmärgiks on kaasa aidata lugude jutustamise traditsiooni ja suulise pärimuse säilimisele, elushoidmisele ja kaasajastamisele. Ühingu eestvedamisel algatatakse ja viiakse läbi kohalikke, regionaalseid ja rahvusvahelisi projekte. Korraldatakse koolitusi, seminare, laagreid, õppepäevi, festivale, kodukontserte. Valmistatakse ette, toodetakse ja levitatakse lugude jutustamise alast tegevust toetavaid ja propageerivaid trükiseid, audiovisuaalseid materjale jms.