Rasmus Puuri ooper «Pilvede värvid»

Rasmus Puuri ooper Jaan Kruusvalli samanimelise näidendi ainetel Laur Lomperi libreto, dramaturgid Kristiina Jalasto ja Mehis Pihla Maailmaesietendus Rahvusooperis Estonia 22. septembril 2017

EST

Ooperi idee põhineb kirjanik Jaan Kruusvalli näidendil «Pilvede värvid» (1983), mis käsitleb eestlaste põgenemist kodumaalt Teise maailmasõja sündmuste keerises. Aeg ei ole Eestist lahkumise puhul aga määrav – mindi sõjaajal, põgeneti Nõukogude okupatsiooni eest ning välismaale siirdutakse massiliselt ka nüüd, vabaduse päevil.
Ühe pere lugu peegeldab paljude Eesti perede lugusid aastatel 1985–1991. Ooper püstitab küsimusi, kelle jaoks vaba Eesti taastati, kui kõik ka nüüd välismaale ihkavad? Miks kaob hoolivus ja ühtehoidmine nii ruttu ja algab igaüks-enda-eest tegutsemine?

  • Dirigent: Lauri Sirp
  • Lavastaja: Roman Baskin
  • Kunstnik: Ervin Õunapuu
  • Kostüümikunstnik: Anu Lensment
  • Valguskunstnik: Margus Vaigur (Endla Teater)
  • Videokunstnik: Argo Valdmaa (Endla Teater)

Tegemist on EV100 juubeliprogrammi kuuluva ooperiloomingu konkursi võidutööga.
Vaata, kuidas Eesti algupärandi loonud võitja teatavaks tehti. 

Nii kutsub peaosatäitaj Priit Volmer uudisteost vaatama:


Ooperisolist Helen Lokuta mõtisklused esietenduse eel on aga sellised:

Eesti algupärandi loonud helilooja Rasmus Puuri mõtted väärvivad kuulamist:

Rahvusooper Estonia ooperiloomingu konkursi võitis Rasmus Puur

Rahvusooper Estonia kuulutas 2016. aasta alguses välja ooperiloomingu konkursi, et leida mängukavasse uus algupärand Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. Konkursi võitjaks osutus noor helilooja Rasmus Puur. 

„Rasmus Puur pakkus välja libreto, mis põhineb Jaan Kruusvalli tuntud näidendil „Pilvede värvid,“ ütles Rahvusooper Estonia kunstiline juht ja peadirigent Vello Pähn.
„Teos jõuab lavale Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks, selle teema on üldinimlik, isiklik ja sisuliselt kõiki puudutav. Kui sellele lisada Rasmus Puuri meloodiline ja kohati lausa romantiline helikeel, siis leidsime, et võimalused üheks vääriliseks teoseks on loodud. Hästi oli arvesse võetud meie konkreetseid lauljaid, mis eestikeelse ooperi puhul on ülioluline. Nii otsustas rahvusooperi kunstinõukogu just selle helilooja ja teose kasuks.“

„Kruusvalli 1983. aastal kirjutatud näidend tegeleb eestlaste põgenemisega kodumaalt Teise maailmasõja sündmuste pöörises. Aeg ei ole Eestist lahkumise puhul aga määrav – mindi sõjaajal, põgeneti Nõukogude okupatsiooni küüsist ning välismaale siirdutakse massiliselt ka nüüd, vabaduse päevil. „Pilvede värvide” uuslavastus tooks tegevustiku 40-50 aastat ajas edasi ning peegeldaks Kruusvalli teksti sündmustikku meie lähiajaloos,“ lisas Rasmus Puur.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia heliloojana lõpetanud Rasmus Puur on omanäoline ja helge helikeelega noor helilooja, kes on muuhulgas noorteorkestri Reaalmažoor asutaja, tunnustatud ja nõutud arranžeerija ning dirigent. Vaatamata lühikesele loometeele on Puuril juba aukartustäratav kogemustepagas: tema loomingut on esitanud kõik Eesti professionaalsed orkestrid, kooriloomingut muuhulgas RAM ja ETV tütarlastekoor, tema seaded on kõlanud laulupeol ja öölaulupeol ning tema osalusel on ilmunud seitse albumit ja kolm on peagi ilmumas.

Uue algupärandi lavalejõudmisega tähistab rahvusooper 2017/2018 hooajal Eesti Vabariigi juubelit. Ooper peab valmis olema 2016. aasta maiks. Esietendus on planeeritud 2017. aasta novembrisse.

Konkursile laekus kokku 11 tööd.

Korraldaja

Rahvusooper Estonia

In 1906, the song and drama society “Estonia” (1865) became the basis for a professional theatre called “Estonia Theatre”, founded by the directors and actors Paul Pinna and Theodor Altermann. The theatre and concert building was inaugurated on September 6, 1913 with Shakespeare’s “Hamlet”. Since 1949 the theatre has been entirely devoted to musical theatre, offering a diverse selection of operas, operettas, ballets and musicals.