Riigikülas tähistatakse sajandi möödumist Vabadussõja algusestAvaldatud: 28.11.2018

Täna, 28. novembril 1918. aastal algas Eesti Vabadussõda. Vabadussõjas osalenuid mälestatakse keskpäeval Narva lähedal Riigikülas sündmusega, millest võtab osa ka üle kolmesaja Tallinna Reaalkooli õpilase. Eesti kirikutes helisevad kirikukellad ning süüdataks küünlad neile, kes seisid meie vaba riigi eest.

Foto: Liis Reiman/ EV100

„Sada aastat tagasi oli Eesti tähtsa valiku ees ning otsustas oma vabaduse eest võitlusesse astuda,“ sõnas Riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. „Vabadussõjas osalenuid meenutatakse Riigikülas mälestussündmusega ja Eesti kirikutes kõlavate kelladega. Kutsun kõiki üles süütama täna küünla nende auks, kes seisid meie vaba riigi eest,“ lisas Kasterpalu.

„Tallinna Reaalkooli ajalugu on tihedalt põimunud Eesti ajalooga, sealjuures eriti Eesti Vabariigi sünnilooga. Usun, et tollaste riigijuhtide julgus rajada iseseisev demokraatlik riik ning õppursõdurite valmisolek äsja rajatud riigi aluspõhimõtteid kaitsta peegeldab väärtusi, millesse peab ka tänases Eesti Vabariigis austuse ja tänutundega suhtuma, elame ju nende rajatud riigis. Peame Reaali kogukonnas väga oluliseks ajaloomälu kandmist ning sidumist tänase Eesti ühiskonnaga ja seetõttu võtame tänasel tähtsal päeval koos Reaalkooli 330 gümnasisti ja õpetajaga ette ühise õppekäigu Narva, et koolitunni asemel reaalselt külastada Vabadussõjaga seotud ajaloolisi lahingu- ja võistluspaiku,“ rääkis Tallinna Reaalkooli direktor Ene Saar.

  • Kell 7.15 Tallinna Reaalkooli õpilaste mälestushetk Tallinnas Reaali Poisi juures.
  • Kell 12 toimub Narva-Jõesuus Riigikülas Vabadussõja alguse 100. aastapäevale pühendatud mälestussündmus, kus osaleb kolmsada Reaalkooli õpilast. Sündmusel peab kõne Eesti Vabariigi president ning Narva Eesti Gümnaasiumi abiturient Silver Ilmenski. Riigiküla lahingu mälestusmärgi juurde asetatakse orkestri saatel pärjad.
  • Kell 13 pakub Narva Kaitseliidu malevkond Narva raekoja platsil sõdurisuppi.
  • Kell 14 toimub Narva kolledžis päevakohane kõnekoosolek. Tervitusega astub üles Narva kolledži direktor Kristina Kallas. Ajaloost annavad ülevaate tuntud ajaloolased Ago Pajur, Peeter Kaasik ja Merike Jürjo. Reaalkooli õpilased esinevad muusikalise etteastega.

28. novembri õhtul kell 19 tuleb Tallinnas Alexela kontserdimajas esmaettekandele EV100 muusikaprogrammi raames loodud teos „9 hümni vabadusele“, mis on pühendatud Vabadussõjale ja vabale riigile. Heliteos sündis Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare koostööna ning avab festivali Jõulujazz 2018.

LOE KA: Raul Sööt: see on kui hinnaline juveel, nagu elu 

Märksõnad

Kõik uudised