Roosiaed ja viridaarium Muhu südames

Roosiaed Muhu südames Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks on mõnus ja rahulik ajaveetmiskoht ajaloolises Liiva külas Muhu Katariina kiriku aias.

Roosideks /roesideks/ kutsutakse muhu keeles kõiki lilli, mis on ilusad ja punased. Roosiaed tähendab ilusate taimedega kohta – tulevikus leidub seal lisaks roosidele kindlasti ka teisi lilli, aga ka dekoratiivseid köögivilju ja maitsetaimi. Ühendades omavahel vana viljapuuaia, vajaduse õpilaste koolilõpetamist tähistavate puude istutamisala järele ja keskaegse kiriku tugeva mõju, on ala kavandatud viridaariumi (hiliskeskaegse iluaia koos viljapuuaiaga) eeskujul.
Hooned, neid ümbritsev kirikuaed ja pastoraadi park on riiklikud kultuurimälestised, osa pargist on looduskaitse all, moodustades aktiivseima kasutusega ja kõrgeima kultuuriväärtusega ala Muhu valla avalikus ruumis. Vastavalt Muhu pastoraadi pargi projektile korrastatakse endine kooliaed istumis- ja jalutamiskohaks, mida saavad kasutada nii Liival koolis või tööl käivad inimesed kui ka meie külalised. Kiviaiaga ümbritsetud aeda rajatakse jalutusteede võrgustik ja neli keskaegsetest aiakujunduse praktikatest lähtuvat paekivialusel murupinki, mille laudisest istumisalale kujundatakse kõigi Muhu 52 küla nimed. Elamuste ja varju pakkumiseks rajatakse aeda kõrgpeenrad, varikäik ja võre roniroosidele, mis kujundatakse eelkõige kahe meele – nägemise ja lõhnade tajumise – rahuldamiseks. Nii aia rajamine kui ka hooldamine saavad teoks kogukonna, omavalitsuse ja kodanikeühenduste tihedas koostöös.

Algataja

EV100 igas külas