Saja-aastane eesistuja pakkus Balti Jaama turul tipptasemele koorimuusikatAvaldatud: 26.07.2017

Meeleoluka lõunakontserdiga üllatas kammerkoor Colleegium Musicale uues hubases Balti Jaama turuhoones ostlejaid. Vaata ka pildigaleriid.

Foto: Aron Urb

Peatselt Soomes ja Venemaal EV100 ja Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise välisprogrammi raames turneed alustav koor Collegium Musicale üllatas Balti Jaama turul ostlevaid inimesi lühikese lõunakontserdiga.
GALERII leiad SIIT.
Collegium Musicale ettevõtmise aluseks on Eesti ühe mainekama ja omanäolisema helilooja Veljo Tormise kuueosaline kooritsükkel „Unustatud rahvad“, mis põhineb kuue läänemeresoome rahva runolauludel. Kammerkoori 30. juulist kuni 3. augustini kestev esimene retk sarjast „Unustatud rahvaste radadel“ viib koori läbi Ida-Soome Valge Mere Karjalasse ja selle lõppsiht on soome-ugri kultuuripealinn 2017 Vuokkiniemi. Kultuuripealinna põhisündmuse avaõhtul annab kollektiiv 2. augustil Vuokkiniemis kontserdi. 

Collegium Musicale koorijuhi Endrik Üksvärava sõnul oli suur rõõm üllatada Balti Jaama turu külastajaid, kes tundusid väga nautivat maasikaostmise kõrvale koorimuusikat. Üksvärav tõi esile Veljo Tormise oma mõttekäigu, et „Unustatud rahvaste“ algne idee on unustusest äratada, säilitada ja edasi anda läänemeresoomlaste ürgset pärandust, sest nende eluhoiakud ja väärtused võiksid sisemist pidepunkti pakkuda ka tänapäeva rabelevaile ja tihti ebakindlale inimesele. Seetõttu oli ka Balti Jaama turg kohana vägagi teemakohane.

„Kontserdiretk on kingitus Eesti 100. sünnipäeva puhul meie väiksematele hõimurahvastele. Ühtlasi on see ka tänukummardus Tormisele,“ lisas Üksvärav. 

EV100 toimkonna juhi Jaanus Rohumaa sõnul soovitakse Eesti 100. sünnipäeva tähistamisega anda oma panus selle silla tugevdamisse, mis ühendab eestlasi oma hõimurahvastega.

„Collegium Musicale lauluretked, kuhu kaasatakse ka kohalikke laulikuid ning ansambleid, on üks toredamaid ja vahetumaid viise, julgustamaks neid väikeseid kogukondi otsima võimalusi kultuurilise omapära säilitamiseks,“ selgitas Rohumaa.

Lõunakontserdiga tuuakse eestimaalasteni Eesti ELi nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva välisprogrammi raames üle maailma tuuritavate talentide muusika. Esimene lõunakontsert toimus 10. juulil Tallinna Lennujaamas, kus esines Trad.Attack!. Augustis on planeeritud veel kaks kontserti. 

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks koostatud välisprogrammiga on Eestil võimalus näidata parimat osa meie kultuurist, teadusest, ettevõtlusest ja digitaalsetest uuendustest koostöös rahvusvaheliste partneritega. Rohkem kui kolmekümnes riigis üle maailma toimub üle 150 ürituse. Programmis löövad pooleteise aasta jooksul kaasa paljud Eesti tipptegijad, nende hulgas teater NO99, Kumu kunstimuuseum, Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester, Simple Session elamusspordifestival ning mitmed arhitektid, muusikud, filmitegijad, kunstnikud ja ka ülikoolid. 

Välisprogrammi on oodatud kõik välisriikides toimuvad avalikud sündmused. 

Lõunakontserti aitas korraldada Balti Jaama turg. Collegium Musicale kontserdiretk toimub koostöös MTÜ Fenno-Ugria Asutusega

Märksõnad

Kõik uudised