Siuru õhtu 100

Siuru rühmituse tegevus langes kokku Eesti Vabariigi loomisega, mis sai teoks kõigest 5 kuud hiljem. Ühel või teisel moel kajastus nende loomingus ka oma riigi ootus ja lootused tulevikule.

EST

Need toona noored või noorepoolsed kirjanikud elasid, lõid ning esitasid oma loomingut just noores Eesti Vabariigis, aidates nii kaasa mitte ainult kirjanduselu, vaid laiemalt kogu Eesti kultuurielu arengule. Nende mõju Eesti kultuurile on võimatu alahinnata, seepärast on väga tänuväärne tuua SIURU rühmitus taas pildile, inimeste teadvusesse ja silma alla. Me ei saa unustada, mis on olnud enne meid, mis on meid siia toonud ja kuidas see kõik mõjutab tänast päeva. Näitlejatena on kaasatud noored lavajõud Kaspar Velberg, Christopher Rajaveer, Ester Kuntu, Liisa Saaremäel, Laura Kalle, Tõnn Lamp, Jürgen Gansen ja Karl Laumets. Lavastuse kunstiline eestvedaja on Tallinna Linnateatri muusikaala juhataja Riina Roose. Klaveril toetab Jaak Jürisson.

Korraldaja

Eesti Kirjanike Liit

Eesti Kirjanikkude Liit kui kirjanike ja kriitikute kutseühing asutati 8. oktoobril 1922 Tallinna Raekojas. Liikmeid oli tollal 33 ja see arv kasvas aastaks 1940 kahekümne inimese võrra. Eesti Vabariigi esimesel iseseisvusajal olid loomingulise liidu esimesteks Friedebert Tuglas, Eduard Hubel (Mait Metsanurk), Karl Ast (Rumor), Henrik Visnapuu ja August Jakobson. Pärast Eesti inkorporeerimist Nõukogude Liidu koosseisu alustas 1940. aasta oktoobris tööd Eesti Nõukogude Kirjanike Liidu organiseerimistoimkond. Moskvas loodud eesti kirjanike ühendus kandis kuni 1958. aastani nime Eesti Nõukogude Kirjanike Liit, hiljem Eesti NSV Kirjanike Liit. 1944. aasta sõjasügisel Läände emigreerunud eesti kirjanikest moodustus juba 1945. aasta detsembris Stockholmis Välismaine Eesti Kirjanike Liit. Kodumaa pinnal tegutsev kirjanike kutseühing nimetas end 1991. aastal taas Eesti Kirjanike Liiduks. Aastast 1995 kuni 2004 oli EKL-i esimeheks Mati Sirkel, 2004-2007Jan Kaus ja 2007-2016 Karl-Martin Sinijärv. 2016. aasta aprillis valiti EKL-i esimeheks Tiit Aleksejev.