Soomaa Suurvesi

''Soomaa Suurvesi'' on Eesti Matkaliidu liikme Sea Kayaking Estonia EV100 juubelimatka sarja matk kanuude, süstade ja SUP aerulaudadega Soomaa üleujutusalal.

Kogupereüritus
EST ENG

Matkadega Soomaa üleujutusalal tähistame Viienda Aastaaja tulekut. Läbi ajaloo on Suurvee ajaks tehtud muudes toimetustes paus. Viiendal Aastaajal sõideti haabjatega talust talusse, mängiti pilli ja pidutseti. Kuna peaaegu võimatu on ennustada millal ja kui kõrge Suurvesi tuleb, täpsustame marsruudi ja matka alguskoha vahetult enne matka algust. Üks mis kindel, vaatepilt saab olema erakordne ja et rohkem näha on mõtet matkaks planeerida terve päev. Veele saab minna kas meresüsta, kanuud või aerulauaga. Pikka ilmaprognoosi vaadates võib suurvee prognoosida aprilli esimesse ja teise nädalasse. Broneeri oma matk kohe.

Isu tekitamiseks mõned nopped vanemast kirjasõnast:

''Suur vesi aga viinud veski kõige majaga alla. Vallikloma haua kohal kerkinud veskikoda kõrgemale, sinna arvatekse veski kivid põhja läinud. Suur vesi oli igal kevade rahvale nuhtluseks. Ta tõusis nii kõrgele , et kergemad majad mõnikord ära viidud. Inimesed elasid sel ajal hoonete peal, tegid seal tuld ja keetsid süüa. Loomad aeti kodust ära kõrgematesse rabadesse.'' 
- Andres Toht, ''Riisa'', 1986

''Viimase sõna ütleb ilmastik. Raske on saabuvaks kevadeks suurvee seisu õigesti ennustada, kuigi kohalike elanike kauaaegsed tähelepanekud lubavad mõndagi oletada: kui sügis on vihmane, maapind jõudis talveks sügavalt külmuda ja lisaks hiline kevad, mis eeldab kiiret lumesulamist, on karta eriti kõrget veeseisu.'' 
- J. Liinson, ''Halliste ja Kõpu jõe kevadised suurveed'', Eesti Loodus nr. 4, 1971

Matka pikkus maksimaalselt 15 km (ca 4 tundi liikumist vee peal). Algus kell 12:00, lõpp hiljemalt ca 18:00
Matka hind 30€. Hinnas sisaldub grupi juhtimine ja varustus: koht kanuus, ühene meresüst või aerulaud, aerud, mõlad, vestid.
Matk on sobilik algajale. Grupijuhtidel on õigus teha muudatusi matkaplaanis sõltuvalt ilma- ja suurveeoludest.

Aerutamisriietus:

Riietu vastavalt vee ja õhutemperatuurile. Tavaliselt piisab matkariietest ja  soojast pesust selle all. Kindlasti võtke kaasa tagavarariided. Kuivakotid (20l) saab matka korraldajalt.

Jalas võiks olla veekindlad jalanõud, soovitavalt kummikud.

Pähe panemiseks võiks olla kas soe müts või buff.

Veetemperatuuriga alla 10 C tuleks võimalusel kasutada kuivülikonna all paksemat nt Polartec fliisist sooja pesu. Vajadusel on kuivülikonnad SKE poolt.

Kindad (veekindlaid-, töö-, rattasõidu- või muud kindad) ei ole aerutamisel vajalikud.

Toidud

Kaasa võiks võtta midagi söödavat lõunapausiks, vahepaladeks ning isiklik joogivesi või termoses tee. Lõunasöögiks on mõistlik kaasa võtta piknikukraami, aerutamise vahepaladeks puuvilju, müslibatoone või muud taolist. 

NB! Uimastavaid jooke, taimi, seeni ja pulbreid matka ajal ei tarvitata!

Broneeritud ja makstud matkade tühistamisel 7 päeva enne matka tagastatakse kogu osalustasu. Matka tühistamisel vähemalt 24h enne matka toimumist tagastatakse 50% osalustasust. Kui matk tühistatakse vähem kui 24h enne toimumist siis üldjuhul osalustasu tagasi ei maksta. Matka tühistamisel kuni 6h enne toimumist on võimalus valida uus matk vabade kohtade olemasolul, sel juhul loetakse uue matka osalustasu makstuks tühistatud matka osalustasuga. Matka broneering hakkab kehtima hetkest kui osalustasu on laekunud Sea Kayaking Estonia OÜ pangaarvele.

Korraldaja

Seakayaking Estonia

Sea Kayaking Estonia on Eesti Matkaliidu liige. SKE põhitegevuseks on meresüsta, kanuu ja SUP matkade ja koolituste korraldamine Eestis ja välismaal. Meie eesmärgiks on mereaerutamise edendamine ja ohutute sõiduvõtete propageerimine. Oleme korraldanud Briti Kanuuühingu koolitusi ja Eesti Mereaerutamise sümpoosionit juba üheksa aastat.