Soome ja Turu linna kingitus 100-aastasele Eestile: Urmas Sisaski oratoorium „Dom“

Soome ja Turu linna kingitus 100-aastasele Eestile: Urmas Sisaski oratoorium „Dom“, esiettekanne novembris 2018 Turu toomkirikus, külalisetendus kevadel 2019 Tallinna toomkirikus.

Helilooja Urmas Sisask kirjutas 2017. aasta suvel Turu toomkirikule pühendatud oratooriumi „Dom“, mille esmaesitus on kavas 2018. aasta novembris. Neli kuud kestnud intensiivse töö tulemusena valminud teose ettekandmiseks on tarvis mitmeid koore, artiste ja mõlemat toomkiriku orelit. Võimaluse korral kasutatakse ka kiriku tornikellasid. Esmaettekandel osalevad Turu toomkiriku koguduse ja teised Turu linnas tegutsevad koorid ning muusikud. Muusikuid ja soliste kutsutakse ka Eestist.
Oratoorium valmib Eesti ja Soome kultuuriruumi tihedas koostöös. Turu toomkiriku, Soome kultuuri hälli ja hoidja ajaloost kõneleva teose heliloojaks on Eesti üks tuntumaid elusolevaid heliloojaid Urmas Sisask. Libreto kirjutas Turus elav kirjanik Harri Raitis, kelle sulest on sündinud romaane, näidendeid, esseesid ja ooperilibretosid. Muusikalise teostuse eest hoolitseb Turu muusikamaailma raskekahurvärgi. Esmaettekannet dirigeerib Anu Åberg, kes vastutab segakooride, käsikellade ja teose terviklikkuse eest. Juha Järvinen hoolitseb meeskoori ja keelpillisektsiooni, Heikki Rainio poistekoori ning Markku Hietaharju orelite ja organistide eest. Mitmed solistid, sealhulgas plokkflöödimängijad on plaanis värvata Eestist.
Oratooriumi produtseerib Soome suurim estofiile ja kohalikke Eestist pärit inimesi ühendav mittetulundusühing Varsinais-Suomen Viro-keskus ry. Ühingul on üle 500 liikme, neist enam kui 200 eestlased. Keskus on pühendunud Soome ja Eesti vaheliste kultuurisuhete arendamisele ning tegutseb ka aukonsulaadina, väljastades kohalikele Eesti kodanikele passe ja ID-kaarte. Oratooriumi „Dom“ esiettekanne saab teoks ka tänu Turu konservatooriumi, Turu toomkiriku koguduse ja Tallinna toomkiriku koguduse ühisele pingutusele. Esiettekanne on Soome ja Turu linna kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevale.

Algataja

Turu Eesti keskus

Turu Eesti keskus (Varsinais-Suomen Viro-keskus ry) on kõigile avatud Eesti sõprade ühing. Tutvustame Eestit ja eesti kultuuri Soomes ning vastupidi, viime Soomet ja soome kultuuri Eestisse. Meil on üle 500 liikme, kelle seas on nii üksikisikuid, ettevõtteid, omavalitsusi kui teisi mittetulundusühinguid. Keskuse kontor asub Turu ajaloolises südalinnas vanal suurturul ehk aadressil Vanha-Suurtori 3, Brinkkala hoone siseõuel.

Kajastus pressis