Soomusrong Wabadus lõpetab teekonna Narvas

Eesti Vabariik 100
Eesti Sõjamuuseum

PRESSITEADE
13. detsember 2019

Soomusrong „Wabadus“ lõpetab teekonna Narvas

Reedel, 13. detsembril lõpetab Narva raudteejaamas oma teekonna Vabadussõja 100. aastapäeva puhul ehitatud soomusrong nr. 7 „Wabadus“ ja sellel asuv näitus. 4. jaanuaril Kehra raudteejaamast teekonda alustanud soomusrongi külastas aasta jooksul erinevates peatuspaikades üle 100 000 inimese.

„Eesti Vabariik 100 juubelisündmuste üks edukaimaid ettevõtmisi oli kindlasti Vabadussõja ajaloo tutvustamiseks ehitatud soomusrong nr. 7 „Wabadus“,“ ütles Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa. „Rongi ja sellel asuvat näitust külastas aasta jooksul üle 105 000 inimese.“

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ alustas teekonda 4. jaanuaril Kehra raudteejaamast ja liikus jaanuarikuu jooksul mööda ajaloolist sõjateed Valgani. „Hiljem oleme jõudnud soomusrongiga pea igasse suuremasse jaama, kuhu raudtee viib. Peatusime 41 paigas Eestis ja lisaks Lätis Cesises. Samuti toimusid mitmes kohas Vabadussõja lahingute taaslavastused,“ ütles Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill. „Huvi soomusrongi vastu on olnud väga suur ja selle külastajad said lähemalt tuttavaks Vabadussõja ajalooga ja eriti soomusrongide rolliga ning sõdurite eluoluga. Soomusrongi teekond näitas, et Vabadussõda on inimeste jaoks oluline.“

Soomusrong nr. 7 „Wabadus“ valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna ja Eesti Sõjamuuseumi ja AS Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse „Wabaduse teekonnal“ andsid oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid ning paljud vabatahtlikud. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse koostas Eesti Sõjamuuseum. Taasloodud soomusrong nr. 7 „Wabadus“ koosneb suurtükivagunist, kuulipildujavagunist, dessantvagunist, sanitaarvagunist.

Soomusrongi teekonna lõppu tähistatakse piduliku lõputseremooniaga 13. detsembril kell 14 Narva raudteejaamas. Ajakirjanikud on oodatud!

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistatakse 2017. aasta aprillist kuni 2020. aasta veebruarini, kui möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Lisainfo Tartu rahu 100. aastapäeva programmi kohta www.ev100.ee .

Lisainfo
Hellar Lill
Eesti Sõjamuuseumi direktor 
Tel 503 3729