Soomusrong „Wabadus“ peatub Tallinnas Liiva raudteejaamas 25.-28. juunini

Eesti Sõjamuuseum
Eesti Vabariik 100

PRESSITEADE
21. juuni 2019

 

Soomusrong „Wabadus“ nr 7 peatub Tallinnas Nõmmel Liiva raudteejaamas 25.-28. juunini ning on huvilistele avatud iga päev kell 11-18ni. Rongi külastamine on huvilistele tasuta.

 

Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill peab oluliseks, et peale erinevaid peatuspaiku Eesti linnades ja külades ning Lätis jõuab soomusrong ka pealinna, kus Vabadussõja-aegsed soomusrongid ka sündisid: “Esimene ja kuulusaim soomusrong nr 1 tehti 1918. aasta novembri lõpus Koplist leitud sakslastest jäänud veeremile, mis Johan Pitka eestvõttel paari päevaga korda seati ja suurtükkide ning kuulipildujatega varustati ning seejärel rindele läkitati.“

 

Eesti Vabariik 100. aastapäeva korraldustoimkonna juhi Jaanus Rohumaa sõnul on Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks loodud soomusrong-näituse jõudmine Tallinna suurepärane võimalus kõigile oma silmaga näha osakest Eesti ajaloost. Soomusrongi on külastanud nüüdseks juba üle 38 tuhande huvilise, nende hulgas palju kooliõpilasi. „Kindlasti saavad lapsed rongi külastades teada palju uut, lisaks koolis kuuldule ning see on ka näituse üks eesmärke,“ lisas Rohumaa.

 

Soomusrongi pidulik tervitamine toimub Liiva raudteejaamas 25. juunil algusega kell 11. Avasõnad ütlevad Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis, Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill ja EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa. Esineb Nõmme brass dirigent Aigar Kostabi juhatusel.

 

26.-27. juunil on soomusrongil giidiks Nõmmel elav ajaloolane ja muinsuskaitsja Leho Lõhmus, kes on kirjutanud nii Nõmme ajaloost kui ka sõjaajaloost mitmeid raamatuid.

 

2019. aastal jõuab soomusrong nr 7 „Wabadus“ kõikjale üle Eesti, kuhu viib raudtee. Soomusrong nr 7 „Wabadus“ valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Eesti Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum.

 

2019. aastal keskenduvad sündmused Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale. Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise periood kestab kuni 2020. aasta 2. veebruarini, kui möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. Rohkem infot juubelisündmuste kohta www.EV100.ee

 

Lisainfo soomusrongi kohta:  Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill, Hellar.lill@esm.ee või tel +372 5033 729