Sünnipäevanädalal toimub välisriikides enam kui poolsada Eestile pühendatud sündmustAvaldatud: 20.02.2018

Sellel nädalal korraldavad eestlased välismaal ning Eesti sõbrad maailma erinevates paikades riigi juubeli tähistamiseks üle 50 ürituse kontsertidest filmiõhtuteni.

Arvo Pärt Berliini kontserdimajas festivalil Baltikum. Foto: Markus Werner

Saksamaal, mainekas Berliini kontserdimajas algas eelmisel nädalal Eesti, Läti ja Leedu juubelitele pühendatud Festival Baltikum, mille avaõhtul kõlas Arvo Pärdi ja Maarja Nuudi muusika. Festival jätkub kogu selle nädala ning selle üheks kõrgpunktiks on Rudolf Tobiase oratooriumi „Joonase lähetamine“ ettekanne koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Neeme Järviga. Nädalavahetusel on kavas kaks Berliini kontserdimaja orkestri kontserti Kristjan Järvi juhatusel, lisaks astuvad üles Rahvusooper Estonia Poistekoor ja Raivo Tafenau Kvintett.

Tbilisis saab kuulata vokaalansambli Vox Clamantis kontserti, Tel Avivis toimuva ja sel aastal Eesti Vabariigi sünnipäevale pühendatud Mustonenfesti raames on sel nädalal laval tütarlastekoor Ellerhein ja kammerkoor Voces Musicales. Sydneys on publiku ees E STuudio noortekoor, Beirutis kammerkoor Collegium Musicale ning Helsingis tippinterpreedid Virgo Veldi (saksofon). Andreas Lend (tšello) ja Irina Zahharenkova (klaver).

Lisaks muusikale toimub Helsingis Kiasma muuseumis juubelile pühendatud Eesti kaasaegse (etendus)kunsti festival UUE.Budapestis avaneb külastajatele Eesti fotokunstnike näitus „Ütle mulle. Kaasaegne portree fotograafias“.

„Kuigi Eestile sünnipäevale pühendatud programm välisriikides kestab poolteist aastat ja üritusi jagub igasse nädalasse, on sellegipoolest väga hea meel, et ka sünnipäevanädal saab kavas väga väärikalt ära märgitud. Need eestlased ja Eesti sõbrad, kes ei viibi sel pidulikul nädalavahetusel Eestis, saavad mitmetes paikades üle maailma osa ühisest tähistamisest, heast muusikast, kunstist ja seltskonnast – olgu toimumispaigaks siis uhke kontserdisaal, hubane seltsituba või mõni muu külalislahke võõrustaja,“ sõnas Eesti Vabariik 100 rahvusvahelise programmi juht Jorma Sarv.

Eesti kogukonnad välisriikides tähistavad sellel nädalal sajandat juubelit kümnete üritustega üle kogu maailma – üritusi toimub lisaks Euroopa riikidele näiteks Kanadas, Ameerika Ühendriikides, Singapuris ja Kolumbias.

Eesti Vabariik 100 rahvusvaheline programm sai alguse eelmisel aastal koos Eesti esimese Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise poolaastaga, mille jooksul toimus ligi 130 üritust. Juubeliaastal on programmis tänase seisuga üle 140 välisriikides toimuva ürituse ning kava täieneb pidevalt. Eesti Vabariik 100 rahvusvaheline programm kestab 2018. aasta lõpuni.

Täna õhtul 20:30 on ETV2 eetris esimene osa kaheosalisest saatesarjast „Eesti kultuur Euroopa lavadel“, mis võtab kokku eelmisel aastal Eesti Vabariik 100 ja Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise kultuuriprogrammi raames toimunud sündmused. Esimeses saates saavad teiste seas sõna Kadri Voorand, Paavo Järvi, Sirje Helme, Ene-Liis Semper, Tristan Priimägi, Aet Ader, Johannes Tralla ja Indrek Saar. Teine osa on ETV2 eetris neljapäeval, 22.veebruaril kell 20:30.

Kõik uudised