Süstamatk Eesti 100 väikesaart: Kolga lahe saared

Tähistame Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva kolmepäevase matkaga! Uudistame põneva kultuurilooga saari, ronime üles tuletorni, teeme mõnusa leili väikesaare saunas ja imetleme üht Eesti põhjamaiseima ilmega saart. Tule matkale!

EST ENG

Kolmepäevane matk Kolga lahe saartel, Pranglil ja Keril, on üks lahedaim matk Soome lahel! Külastame Koipsi, Rammu, Aksi, Prangli ja Keri saari ning kogu matka pikkus on 50 kilomeetrit.

Esimeseks õhtuks aerutatame Rammule ja uudistatame põneva kultuurilooga ja väga mitmeilmelist saart. Pärimus räägib, et Rootsi kuninga käsul hukatud 1710. aastal üks soomerootslane ja ta naine koos pojapojaga põgenenud Pranglile. Ent sealgi ei saanud nad rahu, kuna kohalik rahvas põletanud nende hurtsiku. Ainukesena pääses pojapoeg, kes läinud asustamata Rammu saarele. Sinna kutsus ta ka ühe lapsepõlvekaaslase Soomest, mandrilt leidsid nad mõlemad naise ja nii saanudki alguse esimesed pered Rammul.

Teise päeva ennelõunal tehakse peatus Aksil, mis on üks Eesti põhjamaisema ilmega saartest. Lõunaks aerutame Pranglile. Prangli saar on Eesti kõige põhjapoolsem aastaringse asustusega saar, kus kolme küla peale on kokku u 100 elanikku ja säilinud aastasadade pikkune kaluriküla-kultuur. Seal einestame üheskoos armsas ja ehedas saare köögis, et koguda jõudu õhtuks Kerile sõitmiseks.  

1719. aastaks valmis Peeter I käsul Kerile majakas. Praegu näitab laevadele tuld 1803. aastal ehitatud tuletorn. Torni metallist pealisehitis on paigaldatud 1857. Enne ööunne vajumist külastame kindlasti seda ilusat tuletorni ja teeme ühe mõnusa kuuma leili Keri saare saunas. Pühapäeval sõidame üle Aksi tagasi Kaberneemele.

NB! Matk on sobilik varasema kogemusega aerutajale. Kogu matka jooksul on aerutamist kokku ligikaudu 12 tundu. Alustame reedel kell 16.00 ja matka lõpp on kell 17.00

Matk kuulub Eesti Vabariik 100 juubelimatkade programmi. Vaata kõiki matkasid www.ev100.ee/et/juubelimatkad

Aerutamisriietus:

Riietu vastavalt vee- ja õhutemperatuurile. Tavaliselt piisab suvel soojast pesust ja veekindlast jopest. Sooja ilmaga sobivad jalga lühikesed püksid või spordipüksid.

Jalas võiks olla vett taluvad jalanõud. Kellel midagi sobivat ei leidu, saab meilt neopreenist surfisussid.

Peas võiks olla sõltuvalt ilmast kas soe müts või päikse eest kaitsev laia äärega müts, vms.

Veetemperatuuriga kuni + 15 C on soovitav kasutada kuivülikonda ja selle all vähemalt õhukest (sport) soojapesu kihti. Veetemperatuuriga alla + 10 C tuleks võimalusel kasutada kuivülikonna all paksemat (nt Polartec fliisist) sooja pesu. Vajadusel on kuivülikonnad SKE poolt.

Laagri riietus:

Vastavalt ilmaprognoosile paar vahetusriideid ning -jalatsid, millega looduses liikuda.

Isiklik laagrivarustus:

Magamiskott, matt ja telk. Mõistlik on võtta telk kamba peale. SKE-lt saab laenata lisatasu eest matkatelke.

Päikesekreem ja muud isiklikud hügieenitarbed ning ravimid (kui vaja).

Toidud:

SKE hoolitseb hommikusöögi (mitmevilja puder seemente, puuviljade ja pähklitega ning tee ja kohv) ning õhtusöögi eest. Toidu allergiatest ja -eelistustest palume teavitada 2–3 päeva enne matka algust.

Osalejal tuleks hoolitseda lõunasöögi, vahepalade ning päevase isikliku joogivee eest. Lõunasöögiks on mõistlik kaasa võtta piknikukraami, aerutamise vahepaladeks puuvilju, müslibatoone või muud taolist.

Matka pikkus on umbes 50 km (ca 12 tundi aerutamist). Algustame matkaga reedel kell 16.00 ja lõpetame matka pühapäeval ca 17.00

Matka hind on 180 EUR. Hinnas sisaldub transport, grupi juhtimine, matkasöögid ja aerutamisvarustus.

Matk on sobilik varasema kogemusega aerutajale.

Grupijuhtidel on õigus teha muudatusi matkaplaanis sõltuvalt ilmastikuoludest. Kasutame professionaalseid ühekohalisi meresüstasid ning muud süstavarustust. Oma varustusega tulijatele on soodustus –20%.

Broneerimine ja lisainfo Sea Kayaking Estonia kodulehel või e-kirja teel info@seakayakingestonia.com

Matka korraldajad pakuvad hinna sees:

1. Aerutamisvarustus – paat, vest, aer, põll, neopreensussid, veekindlad kotid ja vajadusel kuivülikond.

2. Matkajuhtimine

3. Hommiku- ja õhtusöögid ning ühine joogivesi. 

4. Matkatoidud, saun. Osadel matkadel on hinna sees ka muud ekskursioonid.

5. Toidunõud

Korraldaja

Seakayaking Estonia

Sea Kayaking Estonia on Eesti Matkaliidu liige. SKE põhitegevuseks on meresüsta, kanuu ja SUP matkade ja koolituste korraldamine Eestis ja välismaal. Meie eesmärgiks on mereaerutamise edendamine ja ohutute sõiduvõtete propageerimine. Oleme korraldanud Briti Kanuuühingu koolitusi ja Eesti Mereaerutamise sümpoosionit juba üheksa aastat.