Süstamatk Pranglile ja Kolga lahe saartele

Eesti Matkaliidu liikme Reimann Retkede EV100 juubelimatkasarja matk

Kogupereüritus
EST ENG RUS

Kuigi Tallinnale väga lähedal on Prangli saar ja Kolga lahe saared jäänud kõrvalisteks vähekülastatud kohtadeks. Matka käigus külastame nelja saart, mis kõik on olnud kunagi asustatud, kuid praegu on püsiv asustus vaid Pranglil. Teistelt saartelt pidid elanikud lahkuma 1952. aastal. Saarte loodus on mitmekesine, peamiselt katavad saari kadastikud ja männisalud, rannavallide vahele jäävad väikesed järvekesed või soolapikesed. Mitmel pool meri rannikule peale tunginud ja endised talukohad merre kandnud, mõnes küljes meri saart suurendanud.

Matka alustame Kaberneemest, esimese peatuse teeme Koipse saarel, kus kunagi on olnud seitse majapidamist, praeguseks on neli maja taastatud. Edasi maabume Rammu saarel ja seejärel Aksil. Siin esineb huvitavaid siseveekogusid, mida saare kunagised elanikud kutsusid loikudeks. Endist asustust meenutavad varemed ja taastatud hooned ning kivilabürint, mida kohalikud kutsusid Türgilinnaks. Siin teeme ka lõunapeatuse ja lühikese jalutuskäigu.

Pranglil seame telgid üles saare lõunakaldal, teeme paari tunnise jalutuskäigu. Meil on võimalus tutvuda saare omanäoliste kiviaedadega ääristatud külatänavatega ja nautida väikesaare külaelu. Prangli on ainus põhjaranniku saar, kust külaelu ka Nõukogude ajal ei kadunud. Ka praegu elab saarel üle 150 inimese. Esimese Eesti Vabariigi lõpul üritati siin isegi naftat kaevandada.Teisel päeval alustame teekonda tagasi Kabermeeme poole, peatume nii Aksi kui Rammu saare nendes osades, kus eelmisel päeval käimata jäi ning õhtupoolikul jõuame tagasi Kaberneeme.

Kestus: 2 päeva
Süstaga läbime ca 40 km
Hind ühele inimesele:  85 eur
Hind sisaldab: algõpet, süstavarustust, matkajuhi teenust ning nelja söögikorda

Lähtume oma tegemistes ökoturismi põhimõtetest ja Eesti ökoturismi kvaliteedimärgise EHE kriteeriumitest

Registreerumine ja täpsem info:  +372 511 4099 või info@retked.ee

Korraldaja

Reimann Retked OÜ

Reimann Retked korraldab aastaringselt harivaid matku looduses. Peamisteks retkedeks varakevadel suurvee ajal on parvematkad jõgedel, hiliskevadel käime süstadega jõgedel kopraid vaatlemas. Suve veedame meresüstaga matkates ja tutvudes Eestimaa väikesaartega, kuhu ilma süstata on keeruline ligi pääseda. Räätsamatku rabades teeme peamiselt sügis-talvisel perioodil, aga räätsadega võib soid ja rabasid avastamas käia aastaringselt. Kui talvel piisavalt lund on, siis korraldame tõukekelguretki Kõrvemaa saaniradadel.