Süstasõidu ABC

Süstasõidu ABC on Eesti Matkaliidu liikme Sea Kayaking Estonia EV100 matkasarja koolitus algajale süsta- või süstamatkahuvilisele ja varakevadistel jõemaratonidel osalejale.

EST ENG

Baaskoolitus toimub Soomaa rahvuspargis ja annab parima põhja süstasõiduga alustamiseks ja kõigi vajalike oskuste algtasemel omandamiseks. Baaskoolitus võiks olla kohustuslik kõigile, kes plaanivad suurematel siseveekogudel ja merel süstaga sõita.

Kogunemine kell 11:00 Karuskosel (kuidas kohale tulla vaata www.karuskose.com). 

Koolitus lõpeb pühapäeval kell 15:00. Kahe päeva koolituse hind koos õhtu- ja hommikusöögi ja ööbimisega Karuskosel on 150€.

Endal tuleks kaasa võtta lõunaks vajalik toidukraam. Olemas on köök söögi valmistamiseks.

PAAT: Turvaline süsta kandmine, vedamine ja veeskamine erinevatelt kallastelt. Erinevat tüüpi süstad, kuidas süsta kuju ja mõõdud mõjutavad stabiilsust, manööverdatavust, merekindlust ja kiirust. Süsta kuju muutmine: kallutamine, trimm. Süsta kohandamine, varustus ja varustuse valik. Hüpotermia, dehüdratsioon, esmaabi. Keskkond, ilmateade, ohutus, reisi planeerimine.

​KEHA: Soojendus, paindumine ja lõdvestus, kehahoid, kehapöörde kasutamine aerutamisel, "mis toimub põlle all?", "vaata kuhu lähed", aerutamisasend, jõu ülekanne, trimm. Edasiaerutamine, tagasiaerutamine, peatumine.

​AER: Aeru pikkus ja kaal, laba suurus ja kuju, varre diameeter ja jäikus. Aeru hoid ja asend: vertikaalne vs. horisontaalne. Aerutamistehnika (The catch, The Pull, Body Rotation, The Lift, The Push, Putting it together), edasiaerutamine, tagasiaerutamine, peatumine. Saba ja ninatüürid.

PÄÄSTETEHNIKAD: Märgväljumine, turvaline ujumine, süsta tühjendamine, enesepäästetehnikad, grupipäästetehnikad, 'kõik vees' päästetehnikad, vedamine.

​​PÖÖRAMINE JA TOED: Süsta kallutamine pööramisel, liikumine küljele, toed.

​AERUTEHNIKAD: Kombineeritud aerutehnikad edasi-, tagasiliikumisel. Kombineeritud pöörded.

Riietu vastavalt veetemperatuurile, arvesta et ümber minnes pead vähemalt minuti või paar ujuma. Varakevadel ja sügisel kasuta võimalusel alati kuivõlikonda (koolitusel saab laenuks SKE kuivülikonna). 

Jalas võiks olla vett taluvad jalanõud. Kellel midagi sobivat ei leidu, saab meilt laenata neopreenist surfisusse.

Peas võiks olla sõltuvalt ilmast kas soe müts, buff vms.

Veetemperatuuriga kuni 15 C on soovitav kasutada kuivülikonda ja selle all vähemalt õhukest (sport) soojapesu kihti. Veetemperatuuriga alla 10 C tuleks võimalusel kasutada kuivülikonna all paksemat nt Polartec fliisist sooja pesu.
Koolitusel on kuivülikonnad SKE poolt.

Kindad (veekindlaid-, töö-, rattasõidu- või muud kindad) ei ole aerutamisel vajalikud. Koolitusel saab SKE käest laenata muhve.

Juhul kui plaanite osaleda kahel järjestikusel koolituspäeval võtke kaasa magamiskott, matt ja saunalina.

1. Aerutamisvarustus - paat, vest, aer, põll, neopreensussid, veekindlad kotid ja vajadusel kuivülikond.

2. Koolitajate tasu

3. Kui jääte kaheks päevaks siis on koolituse hinnas õhtusöök ja hommikusöök. 

Korraldaja

Seakayaking Estonia

Sea Kayaking Estonia on Eesti Matkaliidu liige. SKE põhitegevuseks on meresüsta, kanuu ja SUP matkade ja koolituste korraldamine Eestis ja välismaal. Meie eesmärgiks on mereaerutamise edendamine ja ohutute sõiduvõtete propageerimine. Oleme korraldanud Briti Kanuuühingu koolitusi ja Eesti Mereaerutamise sümpoosionit juba üheksa aastat.