Suvelavastus "Eestirand. Lootuse kursil"

Suvelavastus toob Teieni unustusehõlmas loo Eesti ajaloost, dramatiseeringu tuhandete Eesti inimeste kangelaslikust päästmisest ja õnnelikust pääsemisest 1941. aastal, laevalt "Eestirand".

Ratastooliga ligipääsetav
EST

Soovime pöörata tähelepanu Prangli saare kõige olulisemale ajaoosündmusele, mis räägib laeva „ Eestirand” päästmisoperatsioonist 1941.aastal.

Etenduses hakkab lahti rulluma tuhandete inimeste pääsemise ja päästmise lugu. Tegemist on tagasivaatega II maailmasõja aega, mil sundmobiliseeritud Eesti mehed, keda ootas ees ränk saatus surra Siberi tööpatareis või märg haud Hara lahe miiniväljal, pääsesid tänu rannarahva kangelaslikkusele Prangli saarele. Mis sai pääsenutest ning mis sai Eesti kõige suuremast kalalaevast “Eestirand”? Nendele küsimustele leiab vastuse 2018. ning 2019. aasta suvel Prangli saarel ning teistes Põhjaranniku paikades etenduvast suvelavastusest. 

Teatrietendus põhineb tõestisündinud lool, mis elab pranglilase juttudes ja südames ning laevast pärit esemetena siiani paljudes Prangli saare kodudes. Saarele on püstitatud ka „Eestiranna” päästeoperatsioonile pühendatud mälestusmärk.

Miks soovime kinkida suvelavastuse EV-le sünnipäevaks?

  • Sündmust, millel lavastus põhineb, võib lugeda viimase 100 aasta Eesti suurimaks merepääste operatsiooniks. Laevalt päästeti üle 3000 inimese, s.h. mitmete Eesti kultuuri- ning ühiskonnategelaste (Eri Klas, Vladimir Sapožnin, Mati Õun) esivanemad. Oleme tänulikud, et see aset leidis.
  • Laev "Eestirand" oli enne II MS EV suurim Eesti vetes seilanud kalalaev. Teadvustame kunagist EV mereriigi olemust ja rikkust ning hoiame õhus võimalust, et sellel on lootust taastuda.
  • Kutsume Eesti inimesi suveteatrisse ainukesele Põhja-Eesti saarele, Pranglile, kus viimase 100 aasta jooksul elu katkenud ei ole. Toetame sellega rannarahvakultuuri säilimist ja edasi kandmist.

Etendused toimuvad Prangli sadamakuuris:

  • 20. juuli 2018, kell 18.00 R
  • 21. juuli 2018, kell 14.30 L
  • 28. juuli 2018, kell 14.30 L
  • 29. juuli 2018, kell 16.00 P
  • 25. august 2018, kell 15.00 L

Dramatiseering: Piret Saul-Gorodilov
Lavastaja: Eva Kalbus
Peaosades: Külli Reinumägi ja Egon Nuter
Originaalmuusika: Silver Sepp

Etenduses  hakkab lahti rulluma tuhandete inimeste pääsemise ja päästmise lugu. Tegemist on tagasivaatega II maailmasõja aega, mil sundmobiliseeritud Eesti mehed, keda ootas ees ränk saatus surra Siberi tööpatareis või märg haud Hara lahe miiniväljal, pääsesid tänu rannarahva kangelaslikkusele Prangli saarele… Mis sai pääsenutest ning mis sai Eesti kõige suuremast kalalaevast “Eestirand”? Nendele küsimustele leiab vastuse 2018. a ning 2019. a suvel Prangli saarel ning teistes Põhjranniku paikades etendusvast suvelavastusest. Etendus kirjutatakse, lavastatakse ja etendatakse EV 100 sünnipäevaks. 
 

Korraldaja

MTÜ Prangliranna

Sadamakuur "Noor Kaardivägi" asub Kelnase sadamas, Prangli saarel. Tegemist on vana kalatööstushoonega, mis üsnagi eklektiliselt taastatud ja sobib teatrietenduste, pidude ja muude sündmuste tarbeks. Avatud on ka turismiinfopunkt, rattalaenutus, saab osta saare kaarte, jooke, suupisteid.