Tõrva arhitektuurikonkursi võitis töö "Mulgi kuurort!"Avaldatud: 02.03.2015

Läinud nädalal tutvustati Tõrva keskväljaku ja linnaruumi konkursile esitatud töid. Võitjaks osutus lahendus nimetusega „Mulgi kuurort!". Võidutöö autoriteks on Mari Rass, Ott Alver, Alvin Järving ja Ilmar Klammer, kes esindavad aktsiaseltsi Novarc Group ja osaühingut Arhitekt Must.

Foto: Eesti Arhitektide Liit

Konkursile laekus kaheksa tööd, mille hulgast selgitas parimad välja seitsmeliikmeline žürii. Eesti Arhitektide Liidu aseesimehe Kalle Vellevoo sõnul oli žürii üksmeelne, pidades eeskätt silmas ideede teostatavust.
Kõige enam meeldis žüriile töö «Mulgi kuurort», mille autorid Mari Rass, Ott Alver, Alvin Järving ja Ilmar Klammer esindavad aktsiaseltsi Novarc Group ja osaühingut Arhitekt Must. «Oleme tegutsenud nüüdseks poolteist aastat ja võtame sellistest võistlustest aktiivselt osa,» ütles Ott Alver, kelle sõnul oli selline võit neile esmakordne.
Teise koha pälvis töö «Neli tõrvikut», mille autor Villem Tomiste arhitektuuribüroost OÜ Stuudio Tallinn, kolmanda koha sai «Arbos», mille esitasid Siiri Vallner ja Indrek Peil OÜst Ka-vakava. Lisaks anti välja ergutuspreemia tööle «Jõemaastik», mille autorid on Toomas Adri-korn, Margit Aule ja Liisa Valdmann.

Võidutöö on ambitsioonikas

«Tõrva keskväljaku uuendamine on linnale ja piirkonna omavalitsustele ning nende elanikele üks lähiaastate olulisemaid investeeringuprojekte,» sõnas linnapea Maido Ruusmann. Ta lisas, et võrreldes 1997. aastal sarnasel arhitektuurikonkursil välja pakutud ideelahendustega olid seekordsed kavandid hulga realistlikumad.
Võidutöö üritab tervikuks liita Tõrva keskväljaku, Nooruse pargi ja Veskijärve ümbruse. Praegust tühja ala keskväljakul on kavas piirata ning rohelust laiendada. Väljakut saab arhitektide visiooni kohaselt kasutama hakata laatade, paraadide, konsertide ja välikino toimumispaigana.Väljakule on kavas ehitada avar bussipaviljon ning muuta parkla ja turu asukohta. Veskijärve poolsaartele on kavas püstitada alalised paviljonid ja paadilaenutus ning Õhne jõge hakkab ületama uus sild. Maanteede ristumiskoha nurka on plaanitud Tõrva Tilga nimeline purskkaev, millest peaks saama linna sümbol.
Autorite sõnul on kavandatu läbiv idee mitme pisema ja multi-funktionaalse väljaku loomine, mistõttu saab ehitustöid teha eri etappides. Väljaku sillutise mustrite ja teiste ehitiste disainis on kasutatud Mulgi kultuurist pärit sümboleid.

Millal ehitama hakatakse?

Linnapea Maido Ruusmann nentis, et reaalne töö seisab alles ees. «Järgmisena tuleb hakata läbi rääkima kinnistute omanikega ning selgitada välja projekti umbkaudne maksumus.»
Raha loodetakse saada Euroopa Liidu tõukefondist. Selle eeldus on siseministri käskirjaga kinnitatud investeeringute nimekiri, millesse Tõrva keskväljak kuulub.
«Praegu suhtleme EASiga, kes on lubanud esimese rahastusvooru avada juba sellel aastal,» ütles Ruusmann, kes ise teostatavuse osas optimistlik.
Päris selline nagu kavandil, linnapilt tulevikus siiski välja nägema ei hakka. «Kindlasti üht-teist muutub, kui asi projekteerimise ja ehitamiseni jõuab. Lisaks on meile esmatähtis ikkagi korda saada keskväljak, mille rekonstrueerimist linnarahvas pikalt oodanud on. Seejärel keskendume Veskijärve ja purskkaevu ümbrusele,» sõnas linnapea.
Ruusmanni enese soov on, et ehitustöö algaks 2016. aasta sügisel või 2017. aasta kevadel. See on võimalik, kui kõik sujub, midagi maha ei magata ning projekt EASi esimese rahastusvooru läbib. Töömaht linnapea arvates väga suur ei ole ja teostamise aeg võiks hinnanguliselt jääda alla aasta.
«Žürii valitud ideekavand soodustab kindlasti ettevõtluse arengut, muudab keskuse elanikele ja turistidele atraktiivsemaks ja võimaldab keskväljakul ning selle ümbruses korraldada aasta ringi tegevusi ja üritusi,» rääkis Kalle Vellevoog, kes hindas konkurssi kordaläinuks ja kõiki esitatud töid tugevateks.
Vabariigi sajandaks aastapäevaks alustatud arhitektuuriprogrammi «Hea avalik ruum» käigus rajatakse või uuendatakse linnaruumi alad Eesti suuremates linnades ja tõmbekeskustes.
Võistlustöödega saab tutvuda Tõrva bussijaama ruumides või linna koduleheküljel.

valgamaalane.ee
 

Kõik uudised