Teeme Ära talgupäev 2018

Üle-Eestiline Teeme Ära talgupäev toimub traditsiooniliselt maikuu esimesel laupäeval, tänavu 5. mail 2018. 

Kogupereüritus
EST ENG RUS

Tänavune Teeme Ära talgupäev on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ning kutsub osalejaid värvima kodukanti kihelkonnavärvidesse ja avastama kodukandi maitseid. Alates 15. märtsist saab oma talgud 5. mail toimuvale üle-eestilisele talgupäevale kirja panna veebiaadressil www.teemeara.ee.

Uue pidurüü võib Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul anda näiteks bussiootepaviljonidele, aedadele, külamaja istepinkidele, kuuri- ja aidaustele, lillekastidele või isegi köögikappidele.

Üle-eestiline Teeme Ära talgupäev sai tõuke 2008. aasta suurest prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest. Alates 2010. aastast on talgute korraldamine iga aktiivse kodaniku, kogukonna ja ühenduse võimalus midagi oma elukeskkonna heaks teha. Just teie ise saate otsustada, mis vajab ärategemist koduümbruses või kaugemal, kutsuda kokku sõbrad ja tuttavad ning üheskoos töö ära teha! Talgutel on iga aastaga osalenud järjest rohkem inimesi, praeguseks on talgupäev kokku toonud üle 2100 talgu koos enam kui 52 000 inimesega.

Kui oled oma talgud meie kodulehel kirja pannud, siis jaga üleskutset ka sõpradega, kes ennast just sinu talgutele registreerida saavad!

Tänavu kutsume talgupäeval tegema oma elukeskkonda paremaks ja rõõmsamaks, kasutades selleks oma kodukihelkonna traditsioonilisi värve. 

Mida võiks talgutel värvida?
Kihelkonnavärvidesse sobib värvida kõike, mis talgutel värskendamist vajab: bussiootepaviljon, postkastialus, piirdeaed või külamaja istepink, kuuri- ja aidauks, lillekastid või köögikapp. 

Kuidas saan teada oma kihelkonna värvid ja mustri?

EV100 korraldustoimkonna initsiatiivil on värskelt valminud raamat „Eesti kihelkondade värvid“, mis jõuab stardipaketiga igasse talgupaika. Raamatusse on ERMi teadurid valinud igale kihelkonnale välja ühe seal levinud värvikombinatsiooni, mida tasub kodukihelkonna kaunistamisel eeskujuks võtta ning Vivacolor on välja töötanud vastavad toonikoodid, mille järgi saab toonida sise- ja välisvärve.

Iga kihelkonna lehelt leiad värvikoodidega varustatud värvide ja mustriga näidise. Kui soovid värvimistöid juba enne stardipaketi saabumist planeerima hakata, saad oma kihelkonna värvidega tutvuda SIIN.

Raamatust leiad värvitoonide info Tikkurila värvilehviku ning Pantone ja CMYK koodide järgi. Trükis koos värvikoodidega on sirvimiseks olemas ka kõigis Bauhofi kauplustes.

Millises kihelkonnas elan?

Kihlekondliku kuuluvuse välja selgitamiseks või kontrollimiseks on abiks Regio kaart, mille vaatamisel lülita kaardikihtide valikust sisse "Eesti kihelkonnad" ja "Kihelkondade piirid". Vaata kaarti SIIT.

Nõuanded värvimiseks

Vajalikud värvid saad soetada stardipaketis sisalduva Bauhofi sooduskupongiga. Kaupluste töötajad annavad nõu, mida värvimistöid ette võttes silmas pidada ning kui palju värvi valitud pinna katmiseks soetada. Näpunäiteid ja asjatundlikku nõu saad lisaks Vivacolori värviliinilt, helistades numbril 12011 (E-R kl 9-18). Kõne on tavakõne hinnaga.

Euroopa kultuuripärandiaastal kutsume talgujuhte ja talgulisi üles väärtustama piirkondlikke toidutraditsioone ja katma talgulauda piirkonna, hõimu- või rahvustoitudega.

Seto või liivi, kihnu või kadrina, läti või poola, udmurdi või ukraina road – tore on pakkuda talgulõunal oma piirkonnale omaseid toite, põnevaid hõimutoite ja ka meile võõramaid rahvustoite.

Kinkekaart talgulaua katmiseks

Neile, kes soovivad algatusega liituda ning oma talgutel rahvus- või piirkonna toitu pakkuda, on laua katmise lihtsustamiseks Selveri kinkekaart väärtusega 25 eurot. Kinkekaarte jagub esimesele tuhandele talgujuhile, kes talguveebis sooviavalduse koos retseptiga täidavad. 

Kuidas talgujuht saab kinkekaardi?
1) Esmalt pane oma talgud kirja SIIN.

2) Mõtle välja, millise rahvuse või piirkonna toitu pakud ja täida kinkekaardi sooviavaldus. 
Täida sooviavaldus ja jaga ühte retsepti! 

3) Umbes nädala jooksul saad e-postiga kinnituskirja, et võid oma kinkekaardile järele minna. Kinkekaardi saad kätte ükskõik millise Selveri kaupluse infoletist talgujuhi isikuttõendava dokumendi alusel.

Talgupaikade retseptikogu

Valiku talgujuhtide jagatud retseptidest kogume talguveebis üha täienevasse retseptiraamatusse. Nii saavad kõik sirvida, mida põnevat talgulauale seatakse ning soovi korral ka ise järele proovida. Vaata juba jagatud retsepte!

Korraldaja

Teeme Ära talgupäev