Tammejuure Mahetalu EV100 kingitus: taaselustame kanepi kui vanade eestlaste traditsioonilise väetoidu

Kanepitoidud olid vanade eestlase seas väga levinud, kuid tänaseks on unustatud. Soovime taaselustada kanepi kasutamise traditsiooni ja õpetada uutele põlvedele kanepi kasutamisvõimalusi.

Vanade eestlaste puhul tuleb tunnustada eestlaste kunagist talupojatarkust: ei teadnud meie esivanemad midagi ei polüküllastamata rasvhapete soodsast mõjust tervisele (Omega 3-6-9) ega ka kanepiseemne valkude bioväärtusest. Ometi kanepiseemneid hinnati ja peeti toitvateks ning maitsvateks.
Meie esivanematel oli mitu tavapärast kanepitoitu: kanepitemp, -piim ja -puder. Need olid rohkem levinud just Lõuna- ja Ida-Eestis. 19. sajandi lõpus hakkas kanepikasvatus tasapisi vähenema ning kanepist valmistatud toidud kaotasid järk-järgult oma tähtsuse. Söögiks valmistati kõige sagedamini kanepitempi ehk jurssi. Selleks pruunistati kanepiseemned pannil või pajas ning tambiti seejärel uhmris puderjaks õliseks massiks. Et eraldada terveid seemneid, sõeluti purustatud mass mõned korrad läbi. Lõpuks lisati soola, koort, teraviljajahu ja praetud sibulat. Jurssi söödi kas leivale määritult või kartuli juurde. Kanepipiima tegu alustati samuti seemnete purukstampimisest. Seejärel lisati niipalju vett, et tekkis piimasarnane valkjas vedelik. Seemnekestad kurnati välja. Seda piima pandi suppidele ja anti ka tõelise piima aseaineks, kui lehmad kinni olid. Veel tehti kanepi- ja teravilja segajahust putru. Mõnes piirkonnas olid tuntud ka kanepipirukad: rukkileivatainast pirukate sisuks pandi purustatud kanepiseemned. Sageli valmistati eraldi väike kanepipirukas karjapoisile. Näiteks udmurtidel on levinud kanepikorbid, kus purustatud kanepiseemnete mass annabki korbi sisu. Mari rahvatraditsioonis on hinnatud kanepileivad, mille valmistamiseks segatakse kanepijahu esmalt riivitud tahke leivaga, siis vormitakse kakud, mis lõpuks küpsetatakse.
Ideed: lisa kanepiseemneid (kooritud ja koorimata) ja kanepijahu pudrule, müslile, kotleti, küpsetiste ja smuuti sisse; kanepiõli sobib salatitele ja külmadele kastmetele, toidu kaunistamiseks.
Põnevaid maitseelamusi!

Algataja

Tammejuure Mahe Tulundusühistu

Tammejuure mahetalu on 28 aastat Läänemaal tegutsev peretalu, kes kasvatab ise tooraine ning töötleb seda oma õlipressi ja kivijahuveskiga. Tuntuim kanepitalu Eestis (8a), taluturism ja Parim Mahetoode 2013 tiitel. Nende eestimaiseid mahetooteid pakutakse enam kui 70 kohas üle Eesti (ökopoed ja -letid), kasutusel mitmetes restoranides ja pagaritöökodades ning on pälvinud mitmeid auhindu kvaliteetsete ja maitsvate toodete eest! www.tammejuure.ee