Täna toimub ooperi “Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas” teine avalik tutvustus Avaldatud: 20.04.2017

Eesti Vabariigi juubeli puhul toovad Rahvusooper Estonia ja Kanuti Gildi SAAL teatrisarja “Sajandi lugu” raames koostööna välja Manfred MIMi ooperi “Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas”. Täna toimub ooperi teine avalik tutvustus, kus esitatakse katkendeid autori Manfred MIMi pärandi tõlkest kehakeelde.   

Ooperi koreograafilist materjali esitlevad Eesti Rahvusballeti tantsijad. Kui möödunud aasta maikuus esitleti samas ooperi avamängu, siis nüüd saab kuulata ka esimesi elektroonilise muusika katkeid.
Manfred MIM kirjutas suurema osa ooperi partituurist kirjutusmasinal. Töö käigus täheldas helilooja, et kirjutamisest tuleneva mehaanilise rütmi kõrvalnähud väljendusid tema struktureeritud kujutluses ka motoorselt. Ta hakkas kuhjuvaid koreograafilisi mustreid üles märkima. Kirjutamisest tekkiv rütm suunas kehaliste rütmide organiseerumist ja täpselt ettekujutatud liikumismustrid mõjutasid vahetult kirjutamist. Nii jõudis ooperi lavastusmeeskond järeldusele, et osa Manfredi MIMi loomingust tuleb esitada koreograafilises keeles ning kaasas selleks Eesti Rahvusballeti.

Lisainfo:
Eesti Vabariigi juubeli puhul toovad Rahvusooper Estonia ja Kanuti Gildi SAAL teatrisarja “Sajandi lugu” raames koostööna välja Manfred MIMi ooperi “Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas”.
 
Õnneliku juhuse tõttu sattus partnerite valdusesse Eesti ooperimaastikul seni avastamata libreto ning tundmatus noodikirjas partituur. Teose on kuuekümnendate paiku loonud novaatorlik leiutaja ja teadlane Manfred MIM. Pea kaks aastat kestnud visa töö tulemusena on rohkem kui kümnest erinevate alade loovinimestest koosnev ühendus MIMproject läbi töötanud enamiku Manfred MIMi märkmeid ning restaureerinud ja dešifreerinud partituuri. Tegemist on monumentaalse ülesandega, Manfredi poolt pakutud lahendused nõuavad tehnika viimase sõna kasutamist ning kogu Rahvusooper Estonia, Kanuti Gildi SAALi ja MIMproject’i maksimaalset loomingulist ja tehnilist jõudu.

Esietendus Rahvusooper Estonia teatrisaalis 19. jaanuaril 2018, piletid on müügil. Osta pilet siit. 

Esinevad Rahvusooper Estonia solistid, Eesti Rahvusballeti tantsijad, orkester ja koor, dirigent on Kaspar Mänd. Manfred MIMi pärandi kallal on vaeva näinud ning ooperi ja muusika lavaküpseks saamise eest hoolitsenud MIMproject'i liikmed Tatjana Kozlova-Johannes, Andrus Laansalu, Andrus Aaslaid, Karl Saks, Raul Keller, Taavet Jansen, Maike Lond, Oksana Tralla, Mart Koldits, Henri Hütt, Kalle Tikas, Andres Tenusaar ja Evi Pärn.

Vaata pildigaleriid siit. 

Märksõnad

Kõik uudised