Tantsime Eestile

XXIV Võru pärimustantsu festival tähistab 2018. a Eesti Vabariigi 100. aastapäeva mitmete ühistantsimistega. Kõik need ettevõtmised kannavad nime „Tantsime Eestile"

Võru Pärimustantsu festival tähistab 2018.a Eesti Vabariigi 100. aastapäeva mitmete ühistantsimistega, mis on ühtlasi meie kingitus selle tähtsa päeva puhul:

1. 29.04.2018- teatetants „Võru tantsib“ Võru linna tänavatel, osalevad Võru linna ja lühiümbruse koolid, lasteaiad ja asutused;
2. 07.07.2018-Võru Pärimustantsu festivali tänavatants, osalevad kõik festivali külalised kui ka kõik tantsuhuvilised;
3. 08.07.2018- Võru Pärimustantsu tantsuorienteerumine, osalevad kõik tantsuhuvilised;
4. 08.12.2018- II Talve tantsupäev, osalevad tantsurühmad Eestist kui ka kõik muud tantsuhuvilised.

Kõik need 2018. aasta vältel korraldatavad tantsuga seotud ettevõtmised kannavad nime „Tantsime Eestile“.
Pärimustantsude tutvustamise eesmärgil oleme 20(18). aastaks välja valinud 18 tantsu, millest üheksas tantsus saab tantsida ka polkasammu. Kõiki neid tantse tantsime 2018.a vältel nii erinevates tantsutubades kui ka neljal suuremal eespool nimetatud ühisüritusel. Väga paljud tantsud on pärit Vana-Võromaalt, lisaks neile võrdluseks tantsime juurde ka mujalt Eestist pärit tantse, mille taolisi (näiteks vooris tantsitavad tantsud) meil Kagu-Eestis ei ole.
Selle projekti raames toimuvad tantsutoad:

• 29.03.2018 Stedingu majas (õpetab Kadri Lepasson)
• 5.07.2018 tantsutuba Juba külas (tantse õpetavad Maire Udras ja Marianne Jaanson)
• 6.07.2018 Võru Täiskasvanute Gümnaasiumis ( õpetab Kadri Lepasson).
• 7.07.2018 Võru Täiskasvanute Gümnaasiumis

Tantsutubades saavad osaleda kõik huvilised ja see on osalistele tasuta. Tantsutubade eesmärk on õpetada kogukonnale teate-, tänavatantsul, tantsuorienteerumisel ning talve tantsupäeval tantsitavaid tantse. Lisaks on võimalik õppida ka mitmeid teisi pärimus- ja seltskonnatantse.

Teatetants "Võru tantsib" toimub 29. aprillil Võru linna kergliiklusteedel. Teatetantsul tantsitakse kokku 18 pärimusantsu, mis valdavalt on pärit Vana-Võrumaalt. Dsitantsi pikkuseks on 2400 meetrit. 12 pärimustantsuga läbitakse 2x100 meetrit. Esimesed 100 tantsitakse praegusele Eestile ja järgmised tuleviku Eestile. Teatetants lõpetatakse Võru Kesklinna pargis, kus teatetantsule järgneb ühistantsimine. Kell 12.05 häälestatakse raadio Vikerraadio sagedusele ja tantsitakse rahvusvahelise tantsupäeva puhul ERRSi poolt väljavalitud pärimustantsu "Pärliine" ja ülejäänud kuut tantsu. Teatetantsul osalevad Võru linna ja maakonna lasteaiad, koolid, huvikoolid, omavalitsuste, firmade ja ja MTÜ-de esindused. Teatetantsule on oodatud ka kõik tantsuhuvilised üle kogu Eesti.

Algataja

MTÜ Võru Folkloorifestival

Alates 1995. aastat kogunevad juulis Võrumaale kokku sajad tantsijad, pillimehed ja lauljad nii Eestist kui laiast maailmast ning pakuvad ainulaadse võimaluse osa saada erinevate maade rahvakunstist. Festival, see on: värvikirevad kontserdid ja simmanid, võistumängimine Teppo tüüpi lõõtsadel, õpitoad, suur tänavatants, õhtulaulud Tamula rannal, noorte rahvamuusikute kontserdid, öökino, kunsti- ja käsitöölaat. MTÜ Võru folkloorifestivali missiooniks on edendada rahvatantsu ja selle ala festivalide kultuuri Eestis ja kanda seda kultuuri suurima omataolise festivalina Eestis. Samuti elavdada Võru linna, maakonna ja kogu Vana Võrumaa kultuuriruumi pärimust kandvat kultuurielu. Ta on osa Eesti üldtantsupidude kui ühe UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud traditsiooni hoidmisest. Võru folkloorifestival kuulub UNESCO juures tegutseva ülemaailmse folkloorifestivalide ühenduse CIOFF ® (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) kalendrisse. XXIV Võru pärimustantsu festival toimub 5.-8. juuli 2018