Tärkma EV100

Tähistame EV100 raames Tärkma küla 455 aasta juubelit 27. aprillil 2019.

Tärkma sadam on alates esmamainimisest 1564. aastal olnud kohalike inimeste peamiseks ühendusteeks Saaremaa ja muu maailmaga. Lisaks reisijate ja kaupade veole on siin muistsetest aegadest püütud kala, ehitatud laevu, põletatud telliseid ja toodetud soola. Tärkma kuulsad laevameistrid ning siinsamas rannas ehitatud laevad on toonud tuntust ja rikkust nii kogukonnale kui kogu Hiiumaale. Tiheda mereliikluse tõttu rajati Tärkmale merepäästejaam, mis valvas mereohutuse üle kogu Soela väinas. Sadamast algab talvine jäätee Saaremaale, mis on muutunud karmide talvede eluliselt tähtsast ühendusest tänapäevaseks eksootiliseks meelelahutuseks.
Kohalike kalurite ja kogukonna eestvedamisel asutati 2012. aastal MTÜ Tärkma Sadama Selts, mille missiooniks on Hiiumaa rannaküla pärandi säilitamine ja traditsioonilise kalapüügivõtete tutvustamine. Seltsi peamiseks eesmärgiks on Tärkma sadama arendamine tänapäevaseks ning õdusaks väikesadamaks, mis oleks avatud kohalikele kaluritele, kogukonna liikmetele, loodusesõpradele ja kõigile külalistele.
Seltsi eestvedamisel alustati 2014. aastal Tärkma sadama renoveerimistöid, mille käigus ehitati välja uued sadamakaid, süvendati sissesõidufaarvaater, sadamabassein ning ehitati uus vaatetorniga kalurimaja. 2018. aastal sai koostöös Emmaste osavallaga kaasava eelarve vahenditega mustkatte alla sadamasse viiv tee.

Tähistame EV100 raames Tärkma küla 455 aasta juubelit 27. aprillil 2019 avatud kalasadamate päeva raames uues Tärkma sadamas. Päeva jooksul tutvustame kalapüügivõtteid, teeme külalistele paadisõitu, pakume kalasuppi ja süütame koos juubelitule.

EV100 tähistamist veab eest MTÜ Tärkma Sadama Selts, Margus Kastein.

Algataja

EV100 igas külas