Teeme Ära Maailmakoristus

15. septembril 2018 toimub ülemaailmne koristuspäev, millest võtab osa vähemalt 150 riiki. Maailmakoristus on eestimaalaste suurim juubelikingitus maailmale!

Kogupereüritus
EST ENG

15. septembril 2018 leiab aset ülemaailmne koristuspäev, mille käigus astutakse ühiselt globaalse prügiprobleemi vastu enamikes riikides üle maailma.

Läbi ühise prügikoristuse sünnib maailma suurim positiivne kodanikuaktsioon. Kujutlege võimast "rohelist lainet", mis algab Uus-Meremaalt ja lõpeb Hawaiil ning mille raames tegutsevad ühise eesmärgi nimel samal päeval koos sajad miljonid inimesed.

Et osaleda 15. septembril Eesti koristuspäeval, siis vali koristuskoht ja registreeri end SIIN

Maailmakoristusest

Teeme Ära Maailmakoristus on kodanikualgatuslik massiliikumine, mis sündis 2008. aastal Eestis, kui 50 000 inimest tulid kokku ühise eesmärgiga puhastada terve riik prügist kõigest viie tunniga. Pärast seda on Teeme Ära "üks-riik-päevas" mudelit levitatud üle kogu maailma. Teeme Ära rahvusvahelise liikumisega on liitunud enam kui 150 riiki ja koristanud rohkem kui 20 miljonit inimest.

Tänaseks on Teeme Ära kasvanud Eesti suurimaks ja mõjukaimaks rahvusvaheliseks liikumiseks. Teeme Ära SA on üks ÜRO Keskkonnaprogrammi akrediteeritud partnerist. 2017. aastal pälvis Teeme Ära Euroopa Parlamendi Euroopa Kodaniku auhinna.

Samas pole Teeme Ära kunagi tähendanud üksnes prügi koristamist. Sihiks on maailmakogukonna ühendamine, teadlikkuse tõstmine ja tõelise muutuse elluviimine, et saavutada puhas ja terve planeet, mis on kingitus meile kõigile.

Eestis toimub 2018. aastal nii Teeme Ära talgupäev, mida peetakse traditsiooniliselt mai esimesel laupäeval ning iga kogukond saab ise otsustada oma talgutööd ja tegemised. Talgupäev toimub 5. mail 2018.

 

Kui soovid samuti selle ajaloolise kingituse tegemises kaasa lüüa, siis selleks on mitmeid võimalusi:

1.    Tead kedagi võimekat välismaal, kes võiks olla selle päeva eestvedajaks? Vaata kõigepealt, kas selles riigis on juba eestvedaja. Kui pole, siis soovita mõnda inimest või organisatsiooni, kes võiks selles riigis koristuspäeva läbi viia.
2.    Kaardista prügi igal pool, kus sa liigud. Lae alla äpp World Cleanup ja vaata lühikest juhendit.
3.    Panusta partnerina. Teeme ära maailmakoristus sünnib ainult tänu partneritele, kes teevad vabatahtlikele koristuspäeva võimalikuks. Võta ühendust Teeme ära maailmakoristuse partnerlustiimiga.
4.    Kaalu osalemist Teeme Ära Maailmakoristuse peakorteri tegevustes. Toimkonna töös oodatakse osalema eelkõige häid spetsialiste IT, partnerluse, turunduse, kommunikatsiooni, rahvusvahelise suhtluse, finantsjuhtimise ja teiste tegevuste raames. Võta ühendust Teeme Ära peakorteriga.
5.    Levita sõna nii Eestis kui oma välismaa sõprade seas. Lae alla promomaterjale või jaga neid otse Facebookis.
6.    Osale Eesti või mõne muu riigi koristuspäevas. Eestis toimub koristuspäev samuti 15. septembril, pane end kirja siin. 

ps Endiselt toimub ka Talgupäev 5. mail 2018, mil kogukondadel on võimalik ühiselt ette võtta erinevaid talgutöid.

Aastal 2007 tõdes grupp inimesi, et suurt osa Eesti kaunitest põlismetsadest kasutatakse prügimägedena, millest sündis ambitsioonikas plaan mitte pelgalt prügi ära koristada, vaid muuta ka inimeste mõtteviisi ja suhtumist.

Nii sündis mõte teha kogu meie riik puhtaks – kõigest ühe päevaga.

Kogusime kokku kirglikud inimesed ja üsna kiirelt kogunes kokku 620 vabatahtlikku, kellele lisandus 500 organisatsiooni üle Eesti.

Järgmine väljakutse oli aru saada, kui palju prügi looduses vedeleb, sest sellist kokkuvõtet ei olnud varem kunagi keegi teinud. Kasutusele võeti Eesti esimesed nutitelefonig ja tehnoloogia ning vabatahtlike abiga algas aktiivne "prügijaht" – ebaseaduslike prügimägede kaardistamine. 

3. mail 2008 tuli kokku üle 50 000 inimese – see on umbes 4% Eesti rahvastikust – kes koristasid loodusest ära 10 000 tonni prügi. Tavatingimustes oleks samas koguses prügi koristamiseks Eesti valitsusel kulunud kolm aastat ja 22,5 miljonit Eurot.

Eestlased tegid seda 500 000 euro ja kõigest 5 tunniga.

Riik riigi haaval hakkas Teeme Ära idee levima ning järgmisena korraldas oma talgud juba Leedu, seejärel Läti, Sloveenia, Portugal, Serbia ja paljud teised riigid. Sellises suurepärases entusiasmivaimus sündis ka uus ambitsioonikas plaan – koristame puhtaks terve maailma!

Puhta planeedi nimel toimuvad suured Teeme Ära talgud paljudes riikides. Suuremad koristused on toimunud näiteks Lätis (210 000), Leedus (250 000), Portugalis (100 000), Sloveenias (270 000), Rumeenias (250 000), Albaanias (182 000), Ungaris (200 000), Bulgaarias (375 000), Ukrainas (500 000), Indias (54 000), Filipiinidel (28 000) ja paljudes teistes riikides. 

Tänaseks on Teeme Ära liikumisega liitunud üle 20 miljoni vabatahtliku, kes on andnud oma panuse puhta maailma jaoks. Maailma suurel koristuspäeval ühendame esmakordselt ajaloos koguni 150 riiki üheks suurejooneliseks koristuspäevaks.

Meie mudel – kogu riik puhtaks ühe päevaga – saab sündida vaid siis, kui selles osaleb igas riigis enneolematult palju erinevaid inimesi. Iga liituva inimesega oleme sammu lähemal kaasatuma ühiskonna suunas, kus toimub avatud dialoog ja liigutakse keskkonnasõbralikuma eluviisi poole. 

Teeme Ära Maailmakoristust toetavad Riigikantselei ja Eesti Vabariik 100 toimkond, Eesti Välisministeerium (arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest), Keskkonnaministeerium, EuroPark, DHL Estonia,  PricewaterhouseCoopers, Lux Express, Kolm Lõvi, Ülemiste City, Excellent Business Solutions, Infovara, Qlik, Microsoft, Pipedrive, QUALITANCE, BBDO Zavod ja paljud teised. 

Maailmakoristuspäeva korraldavad ühiselt Teeme Ära SA, ISWA, JCI ja Ocean Conservancy.

Korraldaja

Teeme Ära SA