Theodor Lutsu dokumentaalfilmi „Alma mater Tartuensis 300“ restaureeritud versiooni esmaesitlus

Vilistlaspäeva raames toimub 18. mail kell 16.45 Tartu Ülikooli aulas Theodor Lutsu dokumentaalfilmi „Alma mater Tartuensis 300“ restaureeritud versiooni esmaesitlus.

EST

Eestikeelse ülikooli 100. sünnipäevaks jõuab publiku ette Theodor Lutsu dokumentaalfilmi „Alma mater Tartuensis“ restaureeritud ning Märt-Matis Lille vast loodud muusikast saadetud versioon.

Idee tellida 1932. aastal Tartu Ülikooli 300. sünnipäevaks dokumentaalfilm pakkus juubelikomisjonile toonane rektor Johan Kõpp.

Filmi stsenaristiks ning vahetiitrite autoriks kutsuti üliõpilaskonna esimees Ilmar Tõnisson. Filmi tootja oli Akadeemiline Kooperatiiv. Valitud partneriks osutus Tartu filmimees Theodor Luts, juba suurte kogemustega operaator ning terve rea dokumentaalfilmide ning samuti kahe mängufilmi autor ja tootja.

„Alma mater Tartuensis“ on natuke alla poole tunni kestev dokumentaalfilm. See võeti üles kahes järgus. Mais-juunis 1932 filmiti Tartu ja ülikooli ajalugu ning igapäevast õppe- ja õpitööd näitavad episoodid. Vahekirjadega varustatuna linastati seda ka ülikooli juubelikülalistele Tartu kinos Central, alates 29. juunist 1932. 

Juubelisündmustest valmis veel 10 minutit filmimaterjali ja seda linastati juulikuu alguses nii Tartus kui ka Tallinnas. Lõplikuks pealkirjaks sai „Alma mater Tartuensis“. Filmi reklaamiti ka alapealkirjaga „Tartu ülikooli 300. a. elukäik pildis“. Tunnuslauseks oli „…film, mis annab läbilõike Tartu linna ja ülikooli ajaloost, ülikooli asutiste tegevusest, üliõpilaselust ja juubelipidustuste käigust“. Juubelisündmusi kajastavale osale vahekirju lõpuks ei jõutudki teha, sest veel 1. juuli hommikupoolikul võetud kaadrid jõudsid samal päeval kell kolm juba Ülikooli tänava kino Central näitelinale. Meenutagem, et see film valmis tummfilmina.

Kiirustamisest ja tuntavast alarahastusest hoolimata võib tunnistada, et Theodor Luts sai tehtud ühe 1930. aastate alguse Eesti huvitavaima dokumentaalfilmi.

Jaak Lõhmus
Filmi restaureerimistöö kuraator

______________________________________

Osalemine vilistlaspäeva piletiga.

Rohkem teavet rahvusülikooli juubeli kohta on veebilehel 100.ut.ee.

Korraldaja

Tartu Ülikool

Tartu Ülikoolil täitub tänavu sada aastat tegutsemist eestikeelse ülikoolina. Eesti Vabariigi alguspäevil loodud emakeelne Tartu Ülikool pani aluse eestikeelsele kõrgharidusele ja lõi rahvusliku haritlaskonna. Rohkem teavet rahvusülikooli juubeli kohta on veebilehel 100.ut.ee.

Märksõnad: