"Tramm nr 66" ehk mõtisklus vabast Eestist

Jan Uuspõllu 90ndate alguse lugu "Tramm nr 66" on saanud uue vormi ja animatsiooni. Muusikavideo on pühendatud Eesti Vabariigi 100.sünnipäevaks koos mõtisklusesga vabast Eestist.

On aasta 1991. Eesti Vabariik on juba käega katsuda. Peategelane, kolmekümnendates eluaastates Eff, väljub hommikul rõõmsalt kodunt, et Tallinna elus oma õnnevõimalust otsida.

Effi mõtsiklus: "Ei tea, missugune see elu on Eesti Vabariigis? Kaks asja on kindlasti. Esiteks on igal pool väikesed poekesed, mis on kaupa täis. Ja igasugused töökojad, rätsepa-, kingsepa- ja muud. Kõik need antvärgid ja müüjad on omad. Ses mõttes, et lihuniku juurde minnes võib alati küsida: "Hans, kuidas käsi käib?" Ning Hans küsib vastu: "Millal kõrgeaulise isanda tütar maha saab?" Kõik on abivalmid ja saadaval. Samas aga absoluutselt vabad ning võivad teha ja tulla millal tahavad. Näiteks võib kellasepp ilusa ilmaga enda äri sulgeda ja minna kalale. Ja Jürgen, kes tuleb tema uksetaha, katkine uur näpus, lõgistab natuke aega ust, siis venib ta nägu naerule ja kodus ta ütleb naisele: Helmiine, kellasepp läks kalale! Jürgen ise on rätsep ja läheb sügisel omakorda seenele. Ta kirjutab paberitükile: “sõitke seenele” ning kinnitab selle rõhknaelaga oma töökoja uksele. Ja keegi ei pahanda tema peale. Valitseb sõprus ja üksmeel. Teisalt pidid olema Eesti Vabariigis pikad valgustatud tunnelid ja neljarealised kiirteed, ülikiired rongid ja pilvelõhkujad, telefaksid ja autotelefonid. Vene keelt räägitakse vähem, see- eest on igasugu nahavärviga tänavapühkijaid, mustad, kollased... need on poliitilised põgenikud. Tuleviku-Eesti on heaoluriik, tähendab, võtab ka põgenike oma hõlma alla."

TRAMM NR 66
Sõnad/Muusika: Jan Uuspõld / Jaanus Putting
Salvestusel mängivad: Jan Uuspõld, Rene Puura, Mairo Marjamaa, Mihkel Mälgand, Hans Kurvits Salvestus: Lev Urbel
Animatsioon: Joosep Maripuu
Produktsioon: PREM PRODUCTIONS

Algataja

Prem Productions

Prem Productions on 2014 aastal loodud erakapitalil põhinev ettevõte, mis teenib inimeste vaimu ja tunnete erksust, tuues teieni parimad näitlejad, muusikud ja kunstnikud.