Urmas Sisaski oratoorium „Dom“ Turu toomkirikus Soomes

Helilooja Urmas Sisask kirjutas 2017. aasta suvel Turu toomkirikule pühendatud oratooriumi „Dom“. Esiettekanne on Soome ja Turu linna kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevale.

Kogupereüritus
Ratastooliga ligipääsetav
EST

Urmas Sisaski uus oratoorium „Dom“, Opus 159 valmib Eesti ja Soome kultuuriruumi tihedas koostöös. Turu toomkiriku, Soome kultuuri hälli ja hoidja, ajaloost kõneleva teose heliloojaks on Eesti üks tuntumaid elus olevaid heliloojaid Urmas Sisask. Libreto on kirjutanud Turus elav kirjanik Harri Raitis, kelle sulest on sündinud romaane, näidendeid, esseesid ja ooperilibretosid. Muusikalise teostuse eest hoolitseb Turu muusikamaailma paremik.

Teose kannavad ette Turu toomkiriku koorid, sh meeskoor Laulun Ystävät, kokku umbes 150 lauljaga. Kaasa teeb on keelpilliorkester, neli solisti, kaks organisti (toomkiriku peaorel ja kooriorel), käsikellade ansambel, plokkflöödikvartett Bravade ning lisaks kõlavad klavessiin, bongod ja tamburiinid. Oratooriumit juhatab toomkiriku kantor Anu Åberg. Tegemist on toomkiriku ajalooga muusikalises suurvormis, mis algab keskaegse tantsuga ja kus kõlab renessanss- ja barokkmuusikat. Muusikas on kosta isegi 1827. aasta suurtulekahju kõminat ja teos lõpeb hümnilaadse „Turu lauluga“. 

Oratooriumi produtseerib Soome suurim estofiile ja kohalikke Eestist pärit inimesi ühendav mittetulundusühing Varsinais-Suomen Viro-keskus ry. Ühingul on üle 500 liikme, neist enam kui 200 on eestlased. Keskus on pühendunud Soome ja Eesti vaheliste kultuurisuhete arendamisele ning tegutseb ka aukonsulaadina. Oratooriumi „Dom“ esiettekanne saab teoks ka tänu Turu konservatooriumi, Turu toomkiriku koguduse ja Turu linna ühisele pingutusele. Esiettekanne on Soome ja Turu linna kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevale.

Projekti toetab „Eesti Vabariik 100 väliseesti kultuuriühingute projektikonkurss“.

Sisaski Soome-perioodi lõppakord:

Helilooja Urmas Sisask kirjutas 2017. aasta suvel Turu toomkirikule pühendatud oratooriumi „Dom“, mille esmaesitus on kavas 24. novembril 2018. Neli kuud kestnud intensiivse töö tulemusena valminud teose ettekandmiseks on tarvis mitmeid koore, artiste ja mõlemat toomkiriku orelit. Võimaluse korral kasutatakse ka kiriku tornikellasid. Esiettekandel osalevad Turu toomkiriku koguduse ja teised Turu linnas tegutsevad koorid ning muusikud.

Urmas Sisask elas ise mitu aastat Turus ning tajus just Aura jõe orgu ja toomkirikut koos selle ümbrusega väga inspireerivatena. Heliloojale jäi kustumatu elamus ka virmalistest, mida ta ühel kirkal talveööl Haliste kose kohal nägi. Sisaski igapäevane jalutuskäik kulges Halistelt piki jõekallast toomkiriku juurde ja tagasi ning nende jalutuskäikude ajal sündiski mõte kirikule pühendatud oratooriumist. Eesti Keskuse (Varsinais-Suomen Viro-keskus ry) kaudu tutvus Sisask kirjanik Harri Raitisega, kes kirjutas oratooriumi teksti.

2017. aasta suveks oli kiriku ajalugu jutustav libreto valmis ning Sisask jätkas õhinal muusika loomist. Varasügiseks oli teos lõpetatud, 2017. aasta lõpus kolis Sisask tagasi Eestisse ning seega võib oratooriumis „Dom“ näha tema Soome-perioodi lõppakordi. Samas on tegemist tema suurejoonelise kingitusega Soome peakirikule ning teose ettekanne on ühtlasi Turu linna kingitus Eesti Vabariigile selle sajanda sünnipäeva puhul.

Korraldaja

Varsinais-Suomen Viro-keskus Ry

Varsinais-Suomen Viro-keskus ry ehk Eesti-keskus Turus on kõigile avatud Eesti sõprade ühing. Tutvustame Eestit ja eesti kultuuri Soomes ning vastupidi, viime Soomet ja soome kultuuri Eestisse. Meil on üle 500 liikme, kelle seas on nii üksikisikuid, ettevõtteid, omavalitsusi kui teisi mittetulundusühinguid.