Vabaduse festival

17.-19. maini toimub Tartus Vanemuises rahvusvaheline teatrifestival VABADUSE FESTIVAL 2018. Külla tulevad teatrid Eestile sõbralikest riikidest Soomest, Lätist ja Gruusiast.

Ratastooliga ligipääsetav
EST ENG

17.-19. maini toimub Tartus Vanemuises rahvusvaheline teatrifestival VABADUSE FESTIVAL 2018.
Sarnaselt Eesti Vabariigiga tähistavad sel aastal iseseisvuse 100. aastapäeva veel paljud Euroopa riigid. Sel puhul kutsub Vanemuine endale külla teatreid Eestile sõbralikest riikidest, et teatrikunsti kaudu rääkida vabadusest: vabaduse saavutamisest, kaotamisest ja taasleidmisest; vabaduse jõust ja haprusest; riigi ja inimese vabadusest, sisemisest vabadusest ja mõttevabadusest.

2018. aasta VABADUSE FESTIVALI programmis on kolm lavastust välisriikidest ning kaks Vanemuise teatri lavastust.

17.05 19.00 Sadamateatris Valmiera Draamateater (Läti)
G. Priede SEENED LÕHNAVAD

18.05 17.00 väikses majas sadsongskomplex:fi (Soome)
K. Smeds KURVAD LAULUD EUROOPA SÜDAMEST

18.05 19.00 suures majas Teater Vanemuine (Eesti)
S. Campbell BEATRICE

19.05 19.00 suures majas Vabaduse Teater (Gruusia)
B. Brecht KAUKAASIA KRIIDIRING

19.05 19.00 Sadamateatris Vanemuise teater (Eesti) 
M. Frisch HÄRRA BIEDERMANN JA TULESÜÜTAJAD (Välja müüdud!)

Esimese Vabaduse Festivali kõige esimese etenduse au kuulub Vanemuisest lõuna poole jäävale professionaalsele teatrile, Läti Valmiera Draamateatrile. Kaasa tuuakse lavastus "Seened lõhnavad", kaugel nõukogude ajal kirja pandud näitemäng, mis on läinud läti teatri ajalukku kui ainuke teos, mille esitamine oli toonase tsensuuri poolt keelatud. Näidendi tegevus toimub kõrge parteifunktsionäri juubelipeol, mille käigus avaldub toonaste juhtivtöötajate inimlik madalus. Lavastus tunnistati hooajal 2015/2016 parimaks väikese saali lavastuseks Lätis.

Viieteistkümnest näitlejast koosneva trupi ridades teeb kaasa ka läbinisti eesti verd näitleja, nelikümmend aastat Valmiera Draamateatri lavadel mänginud Jaanus Johanson.

Etendus 17. mail kell 19 Vanemuise väikeses majas. 

Läti keeles, tõlkega eesti keelde

Lavastus kestab 2 tundi ja 20 minutit

Lisainfo Vanemuise teatri kodulehel

Soome ja Eesti igipõlist seotust märgib Vabaduse Festivalil lavastus "Sad Songs from the Heart of Europe", mille teksti autoriks on Eesti teatri ammune tuttav Kristian Smeds. Mänguline ja teatraalne ühenaisetükk heidab omapärase ja poeetilise pilgu Fjodor Dostojevski romaanile "Kuritöö ja karistus", valgustades sündmusi läbi Raskolnikovi armastatu Sonja silmade. Lavastus on osalenud mitmetel mainekatel rahvusvahelistel festivalidel.

Lavastust „Sad Songs from the Heart of Europe/Kurvad laulud Euroopa südamest“ on mängitud „Soome 100“ egiidi all Avignoni teatrifestivalil ja Edinburghi teatrifestivali Fringe-programmis.

Rohkem infot: sadsongskomplexfi.wordpress.com

Etendus 18. mail kell 17 Vanemuise väikeses majas
Soome keeles, inglise- ja eestikeelsete tiitritega
Lavastus kestab 1 tund ja 20 minutit

Lisainfo Vanemuise teatri kodulehel

Ehtsat gruusia teatrit – mis maailmas ei ole sugugi vähem tuntud kui gruusia vein - ei näe Eestis kuigi tihti. Vabaduse Festival selle unikaalse võimaluse annab. Esimest korda on Tartusse tulemas Tbilisi Vabaduse Teatri nooruslikult energiline trupp, kaasas Bertolt Brechti seni Eestis mängimata sündmuste-ja tegelasrohke näitemäng „Kaukaasia kriidiring”. Selle on lavale toonud Vabaduse Teatri juht Avtandil Varsimašvili, kes 2014. aastal tõi Vanemuise noorte näitlejatega Sadamateatris välja omaenda näidendi „Armastan! Armastan! Armastan!”.

Etendus 19. mail kell 19 Vanemuise väikeses majas

Gruusia keeles, eestikeelsete tiitritega

Lisainfo Vanemuise teatri kodulehel

Korraldaja

Teater Vanemuine

Märksõnad: