Vabadussõja Kehra lahingu mälestusmärgi taastamine Lahinguväljal

Taastame Vabadussõja Kehra lahingu mälestusmärgi Lahinguväljal austuseks neile vapratele meestele, kes peatasid punaste pealetungi ja lõid niiviisi aluse noore vabariigi enesekehtestamisele.

4. jaanuaril 1919 toimunud Kehra lahing oli esimene edukas soomusrongilahing ja üks Vabadussõja tähtsamaid murdelahinguid, mis peatas punaste pealetungi Tallinnale. Lahingu saatuse otsustas soomusrong number 1, mis komandör Anton Irve juhtimisel Kehra jaamast vaenlasele vastu läks. Praeguse Lahinguvälja raudteepeatuse juures peetud lahingus hävitati punaste väeüksus ja peatati vaenlase pealetung. Kehra lahingu võidust sai alguse Eesti rahvaväe kiire edu terves Eestis ja punased tõrjuti piiri taha. Juba pooleteise kuu pärast kontrollis Eesti riigi võim kogu Eesti ala, luues niiviisi aluse noore vabariigi enesekehtestamisele.

Vabadussõja Kehra lahingu mälestussammas Lahinguväljal on austuseks neile lahingus osalenud vapratele meestele, kes vaenlase väeüksuse puruks lõid. Me võime vaid ette kujutada, mis oleks juhtunud, kui punased oleksid Tallinnasse pääsenud. Kas meil siis olekski praegust vaba Eesti riiki? Kaitseliidu algatusel rajati 1938. aastal lahingu jäädvustamiseks mälestussammas, mis plaaniti avada 23. juunil 1940. Kuid kahjuks jäi see alanud sõja tõttu ametlikult avamata ja 6,5 meetri kõrgune graniitsammas lasti sõja-aastatel õhku. Nüüd, kui tähistame Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva, on Lahinguvälja mälestussamba taastamine Anija valla ja tema elanike väärikas kingitus Eesti riigi juubeli puhul. Partneritena on mälestussamba taastamisse kaasatud Eesti Sõjamuuseum, Kaitseliit ning Kaitsevägi.

Lahinguväljale rajatav mälestussammas on plaanis avada 6. jaanuaril 2019.

Ootame annetusi. Selgitusse lisage annetaja nimi. Tänutahvlile lähevad kirja toetajad (alates 10 eurost). EE782200001120154013 (Swedbank), EE251010002018899000 (SEB). Saaja Anija vallavalitsus.

Algataja

Anija Vallavalitsus

Anija vald on elamisväärse elukeskkonna ja elujõulise kogukonnaga majanduslikult mitmekesine ning arenev omavalitsus!

Kaasalööjad
Kasutaja Ingeldrin Aug pilt
Ingeldrin Aug
Kasutaja Jaan Muna pilt
Jaan Muna
Kasutaja Karmo Kuri pilt
Karmo Kuri
Kasutaja Maili Tapu pilt
Maili Tapu