Vabadussõja murdelahingute muuseum Kehra ajaloolises jaamahoones.

Muuseumis tutvustame 1919. aasta algul Kehra ümbruses peetud Vabadussõja murdelahinguid, millest algas Eesti rahvaväe pealetung sõja võiduka lõpuni. Tänu millele jäi Eesti iseseisvaks riigiks.

Kehra 19. sajandi lõpul ehitatud ilus ajalooline jaamahoone on seisnud pikka aega kasutuseta. Just selles jaamas asus 1919. aasta alguspäevil staap, kus peatusid soomusrongid ja juhiti murdelahinguid. Kehra ümbruses peetud Vabadussõja murdelahingud olid otsustava tähtsusega sõja võitmiseks. Olulisteks relvadeks olid selles sõjas soomusrongid. Seda kõike ei ole seni kohalikule rahvale ja kaugemalt tulnud külalistele kuskil eksponeeritud. Rongi ja bussi ootavatel inimestel pole kohta, kus olla varjus külma tuule ja vihma eest.
Avame ootesaali koos pitsakohvikuga. Kingime EV 100. sünnipäevaks korda tehtud ajaloolise hoone, mis kaunistab meie linna ning pakub rongiga mööda sõitjatele silmarõõmu. Avame seal Eesti ajalugu kajastava ekspositsiooni ning mõnusa ühistranspordi ootesaali.

Oleme oma kingituse valmis saanud. Alustasime 2008. aasta septembris. LEADER-programmi toetusega tellisime projekti 2010, rekonstrueerimise I etapp oli 2011–2012. Rekonstrueerimise II etapp algas pärast edukat riigihanget 2017. aasta augustis. Lootsime 2017. aasta lõpus ehitajalt maja kätte saada, aga saime veebruari algul. Muuseumi ekspositsioon on koostatud ja valmis. Avasime muuseumi 12. veebruaril 2018 kell 16. Suurema peo tegime maikuus muuseumiööl, et tähistada MTÜ Kehra Raudteejaam 10 tegutsemisaastat. Selleks ajaks valmis KÜSK-i toel tunniajane dokumentaalfilm "Kehra jaamahoone taassünd". Pitsakohvik alustas tööd 1. augustil 2018 ja on väga menukas. Muuseum on avatud kolmapäevast laupäevani kell 10–17, aga soovi korral saab tulla ka muul ajal.

Kingituse elluviimiseks oleks vaja veel soomusronglastega seotud esemeid: käeside, mütsi kokard jne. Oleks vaja ka üht täispuidust tugevat lauda, võib olla söögilaud, aga mitte ümmargune.

Algataja

MTÜ Kehra Raudteejaam

MTÜ Kehra Raudteejaam on kodanikualgatuse korras loodud kodanikuühendus, mille eesmärgiks on koguda, talletada ja tutvustada kohalikku ajaloo- ja kultuuripärandit.

Kaasalööjad
Kasutaja Jaan Muna pilt
Jaan Muna