Vana Eesti lipu konserveerimine ja taasavamine

Võru Gümnaasiumis toimub 23.02 kontsertaktus, kus avatakse koolimajast leitud ja konserveeritud Eesti lipp. Lipu korrastamine ja taasavamine on meie kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Eesti riik, Sa oled meile tohutult kallis. Me oleme võlutud igast künkast, metsatukast, jõest, järvest, orust ja kosest Su pinnal. Me oleme tänulikud neile, kes Vabadussõjas Sinu eest võitlesid, et meie saaksime omal maal vabana elada. Me astuksime ka ise Sinu eest sõtta ja annaksin oma elu, et meie lapsed saaks samamoodi iseseisvas Eestis üles kasvada. Me tahame anda oma panuse eesti keele ja kultuuri arengusse. Meie lemmikvärvid on sinimustvalge ja me tahame, et see jääks püsima. Mis võiks veel kaunim olla kui ühel kaunil päeval astuda toast välja ja näha tuules lehvimas imeilusat Eesti lippu.

Nõnda mõtlesid ja tundsid ka meie vanaemad-vanaisad, kui punased naasid, et jääda siia pikkadeks aastakümneteks. Kõik see, mida väärtustati vabas Eestis, tuli peitu viia, lootes, et „ükskord on jälle Eesti riik“. 2006. aastal leiti ehitustööde käigus meie koolimaja pööningult hoolikalt pakitud ja liiva alla maetud sinimustvalge lipp. Arvatavasti peitsid trikoloori sinna 1940. aastatel toonased koolitöötajad. 2006–2014 eksponeeriti lippu Võru I Põhikoolis. Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskuse Kanut restauraatorite asjatundliku töö tulemusel on vana lipp saanud uue elu, olles nüüd ilus kingitus meie koolilt Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Algataja

Võru Gümnaasium

Märksõnad