Vana õunaaia uuestisünd. Omakultuuril ja ajalool põhinevad kogukonnatooted

100 õunapuud Urvaste koguduse vanasse õunaaeda, millest 80 on juba istutatud 2017.a kevadel - ikka EV100 egiidi all. Puude küljes on sildid istutaja, kooli ja õunasordi nime ning EV100 logoga.

Urvaste Kirikuküla - kihelkonna süda - on piirkonna inimeste jaoks ütlemata tähtis koht. Urvaste Külade Selts korraldab siin iga-aastaselt Urbanipäeva laata, siin toimuvad pulmad ja matused, jaanipeod, kihelkonnapäevad ja palju muud vägevat. 2016. aastal alustasime külaseltsi ja koguduse koostöös koguduse omatoodete projektiga (KÜSK), milleks oli 2-hektarise õunaaia saagi väärindamine (õunamahl ja uus toode - "Ubinavurts"), et kogudus saaks rohkem omatulu teenida. Tulu paigutasime suurel määral sellesama õunaaia kordategemisele, sest vägev saak murdis paljud puud maatasa, terve õunaaed vajas hoolduslõikust.

Järgmisena lõime KOP-projekti „Renessanss Urvaste koguduse õunaaias“, mille käigus istutasime 2017.a kevadel poolsada puud koos kihelkonna koolilõpetajatega. Otsa tegi lahti riiklik Urvaste Kool 31. mail, kellelt võttis teatepulga üle 6. juunil kirikus armsa kontserdi andnud Antsla muusikakool. Nii on nüüd õunaaias ka viiuldajate, akordionistide, pianistide, puhkpilli ja orkestri õunapuu.  Ja kui palju andekaid ja lahedaid põhikoolide noori see aed nende päevade jooksul nägi! Sealjuures mahtus esimene istutuspäev EELK korraldatud ja reformatsiooni 500. aastapäeva tähistanud aktsiooni "Istuta õunapuu ja võid võita kultuurireisi Martin Lutheri radadele". Nagu nipsti võitiski Urvaste Kool peaauhinna endale!
Kui 2017. aastal  istutasime EV100 egiidi all 80 õunapuud, siis veel on täitsa olemas need 20 kohta, mille täitmisega 2018. aastal sajani välja põrutada. Projekti käigus eemaldasime ka vana võrkaia koos sellest läbi kasvanud võsaga ning paigaldasime uue.

Koguduse ja Urvaste Külade Seltsi koostöös valmistame edaspidigi tooteid, mis aitavad meie kultuurilugu tutvustada ja kogukonnal paremini hakkama saada. Nii tuleb seltsil käesoleval aastal välja Contrakama - selle "tugevate Läti mõjutustega" kama sünd on täitsa juhuslikult sattunud kahe naaberriigi juubeliaastale.

Nikitseme aias tasapisi edasi. Kõik Urvaste kirkust möödujad saavad heita pilgu ka otse üle tee olevale õunaaiale. Kevadel 2018 loodame istutada veel 20 õunapuud.

http://www.urvasteseltsimaja.ee/ubinavurts/

http://www.urvasteseltsimaja.ee/urvaste-kama/

Algataja

Airi Hallik-Konnula

Urvaste Külade Selts