Verska naase’ kontserdid Ungaris

2018. aasta on Euroopa kultuuripärandiaasta. UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistus on mitu Eestist pärit ilmingut, nende hulgas ka seto polüfooniline laulukultuur (leelo).

EST ENG

Budapestis festivalil „Budapest A Cappella” ning järgmisel päeval ka Zsámbékis festivalil „Sambucus” esinev seto leelokoor Verska naase’ on leelo üks autentsemaid tõlgendajaid.

Budapesti kontsert on osa EUNICu Ungari klastri korraldatud festivali „Kultuuripärandi kuu” programmist.

Hangvető ja Várkert Bazár korraldab festivali „Budapest A Cappella” sel aastal juba neljandat korda. Festivali fookuses on ilma instrumentaalse saateta, ainult laulule suunatud muusika. Tutvustatakse selle muusikaliigi traditsioonilist, sakraalset, popmuusika ja džässilikku külge. Festivali teisel päeval on keskpunktis traditsiooniline rahvamuusika kogu oma vaheldusrikkuses: kui Kagu-Eestist saabuvad Verska naase’ esindavad autentset seto polüfoonilist laulukultuuri, siis Sardiinia koor Actores Alidos on oma esitusse põiminud juba kaasaegse muusika jooni, Austria Halsmusik aga paigutab erinevate rahvaste rahvalaulud juba täiesti uude muusikalisse konteksti.

Esinemised:
9. juuni kl 19.00 – festival „Budapest A Cappella”
10. juuni kl 18.45 – festival „Sambucus”

Verska naase’ (Värska naised) loodi 2008. aastal eesmärgiga taaselustada seto mitmehäälset laulukultuuri. UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kuuluv, rohkem kui 2000-aastane leelo on kohaliku identiteedi üks kandjaid. Koori repertuaaris olevad laulud kajastavad kõiki eluvaldkondi. Koori liikmed on õppinud kohalike lauluemade laule, seto tantse, pillimängu ja osalenud paljudel seto pidudel. Seto vanemat mitmehäälset laulutraditsiooni õpitakse arhiivisalvestuste põhjal (õpetaja folklorist Janika Oras), aga ka oma esivanematelt ja vanematelt leelonaistelt.

Koori esinemist toetab Eesti Kultuurikapital.

Kontakt:

Eesti Instituut Ungaris
Falk Miksa u. 22 fe. 2
1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462
budapest@estinst.ee
http://www.esztorszag.hu

Korraldaja

MTÜ Eesti Instituut

MTÜ Eesti Instituut levitab teadmisi Eesti ühiskonna ja kultuuri kohta. Peamised tegevused on Eestit tutvustavate trükiste väljaandmine ja näituste koostamine, eesti kultuurisündmuste korraldamine välismaal (eelkõige Soomes ja Ungaris), eesti keele ja kultuuri välisõppe korraldamine (rahvuskaaslaste programm), kultuuriportaali kultuur.info haldamine, infovahetus nii Eesti-siseselt kui ka suunaga välismaale. Instituudi tegevused on suunatud nii Eesti elanikele, siin viibivatele välismaalastele, väliseestlastele ja kokkuvõttes kõigile, kes Eesti maa, eesti keele ja kultuuri vastu huvi tunnevad. * The task of the Estonian Institute (established in 1989) is to spread information about Estonian society and culture in other countries, further cultural and educational links and organise the teaching of Estonian language and culture outside Estonia. Institute has published information booklets and periodicals about Estonia, compiled web pages, organised festivals, exhibitions, conferences and seminars, received journalists, researchers and lecturers, translators and writers, opened culture and information centres in other countries, granted scholarships. In order to make Estonia better known in the world, the Institute describes Estonia and its people in their entirety, emphasising the relations between different fields of society as they appear in everyday life. Culture is a phenomenon, created and carried by people regardless of their profession and age. The Institute does not thus limit its daily work with introducing literature, art, film, music and other fine arts, but spreads information also about Estonian education, economy, natural environment, social organisation and other areas of life, which all directly or indirectly shape Estonian culture, and therefore also the Estonians’ life.