Viktor Leškini mälestusnäitus Toompea lossis

Viktor Leškin (1914-1996) on seto-vene päritolu kunstnik, kes töötas 38 aastat EKA õppejõuna, kasvatades mitu põlvkonda Eesti kunstnike. Suurepärased stseenimaalid Eesti elust ning inimestest.

Kogupereüritus
EST ENG RUS

Kes on Viktor Leškin?

Viktor Leškini elu (1914-1996) ja kunst kajastavad eesti ajaloo keerdkäike: väiksest seto-vene külast pärit noormees, kes õppis Tallinnas maalimist Eesti Vabariigi ajal, täiendas end skulptorina II maailmasõja aegu, hilisemalt töötas õppejõu assistendina ja täisväärtusliku õppejõuna Nõukogude ajal. Lisaks maalis Viktor Leškin enamuses suuremõõtmelisi stseenimaale igapäevaelust, tänu millele on võimalik, näiteks, näha taastamistöid Tallinnas pärast II maailmasõda või ERKI (nüüdisajal EKA) ajaloolist õppehoonet. Tema kunst annab hea ülevaate Eesti kunstielust läbi aastakümnete.

Olles 38 aastat ERKI õppejõud, kasvatas üles mitu põlvkonda Eesti kunsntike. 

Miks ta on tähtis?

Viktor Leskin on hea näide sellest, et armastus Eestimaa vastu ja panus selle kultuuriruumi - eriti kunsti - arengule ei sõltu rahvusest. Kõigil Nõukogude võimu aastail oli parteitu, õppis eesti keele selgeks ise, omaenda käe all. Näituse põhimõtteks on tuua vaatajateni Eesti rahvusvähemuste rolli nüüdisaegse Eesti (täpsemalt selle kunsti) kujunemises. Setõttu ei ole näitus ainult minevikku tutvustav, vaid ka integratsiooni ja sallivust soodustav, mis on omakorda positiivse mõjuga Eesti tulevikule ja järgmistele aastasadadele vaba riigina.

Kuhu tulla, mida teha?
Näitus toimub Toompea lossis, III korruse kunstisaalis koostöös Riigikogu kantseleiga.

Näitus kestab 3. maist kuni juuni alguseni. Sissepääs tasuta, kuid Toompea lossi sisenemiseks on vaja esitada pildiga isikut tõendav dokument. 

Kes on korraldaja?

Näituse korraldajaks on MTÜ Vene Muuseum (www.venemuuseum.ee) ning näitus põhineb tervenisti meie muuseumi kollektsioonil. 

Pilet

Üritus on kõigile tasuta.

Asukohajuhend

Näitus toimub Toompea lossi (Riigikogu) III korruse kunstisaalis. Näitusele saamiseks on vaja esitada pildiga isikut tõendav dokument valvelauas ning mainida, et on soov külastada Viktor Leškini näitus. Toompea lossi personaal juhatab lahkelt õigesse kohta!

Mida võib teha?

Kui näitus meeldis ning tekkis soov hankida rohkem infot kunstnikust, siis näituse saalis on olemas eesti, vene ning inglise keelsed infovoldikud, mida võib tasuta kaasa võtta.

Juhul, kui mingil põhjusel on voldikud otsas, anna teada aadressil katarina[at]venemuuseum.ee ning me meeleldi sadame digikoopia.

Korraldaja

MTÜ Vene Muuseum

MTÜ Vene Muuseum on Eestis tegutsev muuseum, mis kajastab eestivene ajalugu, kultuuri ning kunsti. MTÜ Vene Muuseumi nimetus on patenteeritud Eesti Vabariigi ja Euroopa Liidu territooriumil.