Virolainen musiikki soi: ansambel Rüüt

Kontserdisarja „Virolainen musiikki soi” 2018. aasta sügishooaja esimesel kontserdil astub üles Eesti pärimusmuusikale toetuv ansambel Rüüt.

Kogupereüritus
EST ENG RUS

Ansambel astub üles koosseisus Juhan Uppin, Maarja Soomre, Maili Metssalu ja Toomas Oks.

Rüüt on hoogne, mänguline ja muusikalisi piire kompav kooslus, kes oma nüansirikka muusikaga pakub tõelist kuulamisrõõmu nii muusikagurmaanidele kui ka hoogsatele peolistele.

Ansambel koosneb neljast liikmest, kes on tänaseks ühiselt tegutsenud viis aastat. Selle aja jooksul on ansambliliikmed üha enam kokku kasvanud, kuigi algselt kohtusid neli täiesti isevärki maailmadega muusikut. Praeguseks on nende helikeeles ühiseks tervikuks kokku sulanud iga liikme maailmast pärit värve, mille sideaine on ühine suhtumine muusikasse ja loomisesse. Koos juletakse katsetada, murda piire ning otsida pidevalt värskeid kõlavärve ja nutikaid lahendusi.

Kuigi ansambel toetub oma loomingus eesti pärimusmuusikale, ei piiritle Rüüt ennast mõne konkreetse žanriga, vaid hoiab avatuna kõik uksed. Tänu sellele on iga lugu isemoodi karakteriga ja viib kuulaja rändama ainult talle omasele helimaastikule. Lisaks pärimusmuusika töötlustele esitab ansambel ka iga liikme sulest pärit omaloomingut. Rüüdi helikeele tugev ilmestaja on ainulaadse teppo-tüüpi lõõtspilli uuenduslik kasutamine ansambli meesliikmete poolt. Rüüdi naisvokaalid on aga äratuntavad oma nüansirikka kõla poolest, sest oskuslikult kombineeritakse nii jõulist regilaulu kui ka sillerdavaid ja peeneid mitmehäälsusi.

Lisaks pärimusmuusika hoidmisele peab ansambel oluliseks loodust ja selle väärtustamist. Paljud lood plaadilt „Kadakad” on otseselt loodusest inspireeritud ning maalivad kujutluspilte niitudest, metsadest, merest ja maast. Nii viiakse kuulajad linnast välja, maasikaväludele, rannaniitudele ning suviste kadakate vahele igatsema ja armuma.

Kontakt:
Eesti Instituut Soomes
Suvilahti, Sörnäisten rantatie 22
00540 Helsingi, Soome
+358 9 669 805, +358 5 0438 5331
helsinki@estinst.ee
www.viro-instituutti.fi

Korraldaja

MTÜ Eesti Instituut

MTÜ Eesti Instituut levitab teadmisi Eesti ühiskonna ja kultuuri kohta. Peamised tegevused on Eestit tutvustavate trükiste väljaandmine ja näituste koostamine, eesti kultuurisündmuste korraldamine välismaal (eelkõige Soomes ja Ungaris), eesti keele ja kultuuri välisõppe korraldamine (rahvuskaaslaste programm), kultuuriportaali kultuur.info haldamine, infovahetus nii Eesti-siseselt kui ka suunaga välismaale. Instituudi tegevused on suunatud nii Eesti elanikele, siin viibivatele välismaalastele, väliseestlastele ja kokkuvõttes kõigile, kes Eesti maa, eesti keele ja kultuuri vastu huvi tunnevad. * The task of the Estonian Institute (established in 1989) is to spread information about Estonian society and culture in other countries, further cultural and educational links and organise the teaching of Estonian language and culture outside Estonia. Institute has published information booklets and periodicals about Estonia, compiled web pages, organised festivals, exhibitions, conferences and seminars, received journalists, researchers and lecturers, translators and writers, opened culture and information centres in other countries, granted scholarships. In order to make Estonia better known in the world, the Institute describes Estonia and its people in their entirety, emphasising the relations between different fields of society as they appear in everyday life. Culture is a phenomenon, created and carried by people regardless of their profession and age. The Institute does not thus limit its daily work with introducing literature, art, film, music and other fine arts, but spreads information also about Estonian education, economy, natural environment, social organisation and other areas of life, which all directly or indirectly shape Estonian culture, and therefore also the Estonians’ life.