Voronja galerii näitustesarja "Lätted" 4. üritus - Marko Mäetamm Karksi-Nuias

Näitustesarja "Lätted" järgmine üritus on kunstnik Marko Mäetamme näitus ja kontsert tema lapsepõlvemail Karksi-Nuias.

EST

Kunstisarja "Lätted" järgmise näituse raames on võimalik heita pilk ühele huvitava nimega kohale Nuia, täpsemini Karksi-Nuia. Asub see Viljandist 35 km lõuna pool peaaegu Läti piiri ääres ning on tuntud kui looduslikult silmipimestavalt kaunis koht. 

Keset Karksi-Nuiat kõrgub kollane eesti-aegne majamürakas, mida tuntakse selle kunagise omaniku, kuuldavasti Siberis surnuks nälginud suurettevõtja nime järgi Lõmpsi majana. Selle maja teisel korrusel kahetoalises korteris elas perekond Mäetamm - isa, ema ja kaks last pluss tihti ka vanaema. Kui Mäetammede noorim laps Marko oli jõudnud kaheksandasse klassi, läks lootusetult räämas maja kapitaalremonti ja Mäetammed koliti bussijaama kõrvale tillukesse ja veel lootusetumalt räämas puumajja, mis tuli neil ise korda teha. 

Täna, 2018. aastal on see tõenäoliselt linna vanim maja. Läinud sügisel, kui siit ilmast lahkus Marko Mäetamme viimane esivanem, jäi maja tühjaks. Selle aasta jaanipäeval antakse maja linnale tagasi ning suure tõenäosusega lammutatakse, juhul kui ta just ise enne kokku ei vaju. 

Olete kõik oodatud tegema selles unikaalses ja vaieldamatult keeruka ajalooga majas enne selle lõppu väikese tiiru ja nautima Marko Mäetamme varajasi seninägemata töid. Lisaks võibolla ka hilisemaid vähemnähtud töid. 

Maja vastas asuvas Marko Mäetamme isa ehitatud garaazis, mis samuti suure tõenäosusega peale tühjakskolimist lammutatamisele läheb, toimub ansambli Marko Mägi Trio (koosseisus Marko Mägi, Kiwa ja Marko Mäetamm) esimene ning viimane Volbriõhtu garaažikontsert Karksi-Nuias.

Näitus on avatud kahel päeval: 30. aprillil ja 1. mail 2018.

Foto: Nuia köök, 1994, Marko Mäetamm

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.