EV100 filmiprogramm

EV 100. aastapäeva puhul loodi anima- ja mängufilmid, dokumentaalfilmid, üks teledraamasari ja 40 dokumentaalset lühifilmi noortest leiutajatest. 

MÄNGUFILMID

Eesti Vabariik 100 mängufilmide konkursil pälvis tootmistoetuse viis mängufilmi: „Tõde ja õigus“, režissöör Tanel Toom, „Seltsimees laps“, režissöör Moonika Siimets, „Põrgu Jaan“, režissöör Kaur Kokk, „Võta või jäta“, režissöör Liina Trishkina-Vanhatalo ja koguperefilmi „Eia jõulud Tondikakul“, režissöör Anu Aun. 

„Seltsimees laps“
Tootja: Amrion
Stsenarist ja režissöör: Moonika Siimets
Produtsent: Riina Sildos
Operaator: Rein Kotov
Kunstnik: Jaagup Roomet
Osades: Helena-Maria Reisner, Tambet Tuisk, Eva Koldits, Liina Vahtrik, Juhan Ulfsak, Lembit Peterson, Maria Klenskaja

ESILINASTUS: 23. märts 2018

SISU: Leelo Tungla autobiograafiliste teoste „Seltsimees laps ja suured inimesed“ ning „Samet ja saepuru“ ainetel kirjutatud mängufilmi tegevus viib meid 1950ndate alguse Nõukogude Eestisse, mil stalinlik terroriaparaat töötab täistuuridel. Kuueaastase Leelo silme all arreteeritakse tema koolidirektorist ema Helmes. Leelo hinge sugeneb aga hirm, et ema äraviimises ongi süüdi tema, kuna ta polnud piisavalt hea laps. Samal ajal kostuvad raadiost helged propagandalaulud, õues marsivad pioneerid, kodu aga piirab NKVD uurija ning Leelo kuuleb pealt täiskasvanute jutte vangilaagritest ja küüditamistest. Selles kahepalgelises maailmas püüab Leelo ema tagasituleku nimel olla võimalikult tubli, kuid mida hea laps olemine tegelikult tähendab? 

http://www.efis.ee/en/film-categotries/movies/id/18426
https://www.facebook.com/seltsimeeslaps/
http://www.amrion.ee/index2.php?id=10965
''Seltsimees laps'' treiler YouTube'is


„Võta või jäta“
Tootja: Allfilm
Stsenarist ja režissöör: Liina Trishkina-Vanhatalo
Produtsent: Ivo Felt
Operaator: Erik Põllumaa
Kunstnik: Markku Pätilä
Osades: Reimo Sagor, Andres Mähar, Epp Eespäev

ESILINASTUS: 12. september 2018, kinodes üle Eesti 14. septembrist 2018

SISU: Võidufilmidest ainukesena kaasaega paigutuva mängufilmi käivitab uudis, mille 30-aastane ehitaja Erik ühel laupäevahommikul saab: tema endine tüdruksõber Moonika, keda mees pole pool aastat näinudki, on viimase vindi peal lapseootel. Naine ise pole emaduseks valmis ja kui mees last endale ei taha, läheks tüdrukuke lapsendamisele. Kuigi iga rakuke temas käsib Erikul põgeneda ning kogu lapsevärk unustada, teeb Erik kõigile, eelkõige endale, üllatusena tavatu otsuse: temast saab üksikisa.

http://allfilm.ee/work/take-it-or-leave-it/
https://www.facebook.com/VOTAVJ/
''Võta või jäta'' reklaamklipp Vimeo's


„Põrgu Jaan“
Tootja: Homeless Bob Production
Stsenarist ja režissöör: Kaur Kokk
Produtsent: Katrin Kissa
Operaator: Mart Taniel
Kunstnik: Matis Mäesalu
Osades: Meelis Rämmeld, Andres Lepik, Pääru Oja, Peeter Volkonski, Adele Taska, Egon Nuter

ESILINASTUS: 4. oktoober 2018, kinodes üle Eesti 5. oktoobrist 2018

SISU: Mängufilmi „Põrgu Jaan“ tegevus saab alguse 18. sajandi alguse Eestimaal pärast 10 aastat kestnud sõda, katku ja näljahäda, mis on maa inimestest pea puhtaks pühkinud. Vähesed ellujäänud elavad laialipillutatult, viletsuses ja lootuseta. Ühel tähisel ööl leiavad kaks talupoega mererannast võõra mehe. Räsitud ja kontaktivõimetu mees viiakse kohaliku mõisniku juurde, kus ta tasapisi teadvusele turgutatakse. Ärkvele tulles avastab ta, et ei suuda meenutada ei seda, kes ta on, ega seda, kuidas ta sinna sai. Ta on võõras niihästi iseendale kui ka inimestele enda ümber. Olude sunnil jäetakse ta mõisasse elama, kus ta seisab silmitsi küsimusega, kes ma olen? Ja sellele küsimusele võib olla rohkem kui üks õige vastus.

http://www.homelessbob.ee/movies/porgu-jaan/
https://www.facebook.com/porgujaan/


„Eia jõulud Tondikakul“
Tootja: Luxfilm, Kinosaurus Film
Stsenarist ja režissöör: Anu Aun
Produtsent: Maie Rosmann-Lill, Maario Masing
Operaator: Heiko Sikka
Kunstnik: Matis Mäesalu
Osades: Paula Rits, Siim Oskar Ots, Jaan Rekkor, Märt Pius, Priit Pius, Priit Võigemast, Mirtel Pohla, Liis Lemsalu, Tambet Tuisk, Juhan Ulfsak, Meelis Räämeld, Anne Reemann, Tõnu Oja

ESILINASTUS: 4. detsember 2018

SISU: „Eia jõulud Tondikakul” on seiklusrikas laste jõulufilm 10-aastasest Eiast, kelle plaanid võtavad ootamatu pöörde, kui linnatüdruk viiakse talvevaheajaks ürgse loodusega salapärasesse Lõuna-Eesti tallu. Eia ei oska esialgu aimatagi, et õige pea asub ta päästma hukule määratud põlismetsa, kokku viima kaht armastavat inimest ning lahti harutama oma pere kiivalt hoitud saladust.

https://www.facebook.com/eiafilm/
https://eiafilm.ee/


„Tõde ja õigus“
Tootja: Allfilm
Stsenarist ja režissöör: Tanel Toom
Produtsent: Ivo Felt
Operaator: Rein Kotov
Kunstnik: Jaagup Roomet
Osades: Priit Loog, Maiken Schmidt, Priit Võigemast, Ester Kuntu

ESILINASTUS: 20. veebruar 2019

SISU: A. H. Tammsaare romaani „Tõde ja õigus“ I osal põhinevas mängufilmis tuleb lootusest ja teotahtest pakatav Andres koos noore abikaasa Krõõdaga võlgu ostetud soisele talukohale uut elu rajama. Vargamäe Mäe talust peab saama koht, mis perekonna eest hoolitseb, algab aga hoopis elukestev võitlus nii looduse ja saatuse kui ka kiusliku naabrimehe Pearuga. Kui elukaar jagab Andresele enam kannatusi kui kauaoodatud tulemusi, hakkab mees üha meeleheitlikumalt otsima tõde ja õigust nii kohtust, kõrtsist kui ka Piiblist, tuues oma otsinguil ohvriks perekonna, lähikondlased ja iseenda. Unelm õitsvast ja perekonna eest hoolt kandvast Vargamäest vajub üha sügavamale reaalsuse varju.

http://allfilm.ee/work/truth-and-justice/
https://www.facebook.com/todejaoigus/


ANIMAFILM

„Lotte ja kadunud lohed“
Tootja: Eesti Joonisfilm, Rija Films
Stsenaristid: Andrus Kivirähk, Janno Põldma, Heiki Ernits
Režissöörid: Janno Põldma, Heiki Ernits
Produtsent: Kalev Tamm
Kunstnik: Heiki Ernits
Heliloojad: Sven Grünberg, Renārs Kaupers

ESILINASTUS: 2. jaanuar 2019

SISU: Laste poolt armastatud Lotte-lugude kolmandas filmis saabuvad Leiutajatekülla teadlased, pesukaru Karl ja kala Viktor, kes osalevad ülemaailmsel rahvalaulude kogumise võistlusel. Nende suurimaks unistuseks on lindistada müütiliste tuldpurskavate lohede laulu, kuid Lotte ja tema väike õde Roosi otsustavad tuldpurskavad lohed hoopis ise üles otsida.

http://www.joonisfilm.ee/films/lotte-and-the-lost-dragons?lang=en


DOKUMENTAALFILMID

„Juured“
Dokumentaalfilmide kogumik
Tootja: Silmviburlane
Režissöörid: Nora Särak, Aljona Suržikova, Heilika Pikkov, Anna Hints, Moonika Siimets, Kersti Uibo.
Produtsent: Ülo Pikkov

ESILINASTUS: 3. mai 2018

SISU: Eesti Vabariik 100 filmikonkursi raames valmiv naisrežissööride lühidokumentaalfilmide kogumik. Lühidokumentaalfilmide kogumik „Juured“ räägib kuus väga isiklikku lugu. Need on lood sünnist ja surmast, üksi ja koos olemisest, suurest rõõmust ja suurest kurbusest. Jutustatud ausalt ja julgelt naise vaatepunktist. Lugude autoriteks on tuntud Eesti naisrežissöörid, vanuses 29-61 aastat, kes lisaks filmitegijaks olemisele on ka emad, tütred, abikaasad. Miks mitte armukesed või maailmarändurid. Kogumiku keskseks sümboliks on juur kui elutähtis organ. Juur lehti ei kanna, küll aga võivad sellel tekkida pungad, millest arenevad maapealsed võsud. Juur kui algus, päritolu, lähtekoht ja põhjus. Juured hoiavad meid kinni ja toidavad. Ka siis, kui oleme kaugel ära. Ka siis, kui tuleb kõigest, millest oled kinni hoidnud, ükskord lahti lasta. Meie lähedased on meie juurestik. Oleme omavahel läbi põimunud ja hingame koos.

Dokumentaalfilmide kogumiku ''Juured'' tutvustav klipp Youtube'is

 


„Tuulte tahutud maa“
Dokumentaalfilm
Tootja: Wildkino OÜ
Kaastootja: Marco Polo AG (Saksamaa)
Režissöör: Joosep Matjus
Operaatorid: Joosep Matjus, Atte Henriksson, Jan Henriksson
Produtsendid: Riho Västrik, Katri Rannastu

ESILINASTUS: 21. september 2018, kinodes üle Eesti 28. septembrist 2018

SISU: Aegadest, mida keegi ei mäleta, kõnelevad meile aastatuhandete jooksul kootud maastikud. Ükski element ei ole siia potsatanud juhuslikult, vaid on tahutud siinsete asukate ja stiihiate omavahelise võitluse kiuste. Igat puud ja rohukõrt on hoolikalt lõigatud või lõikamata jäetud, loomi on hoitud ja eemale peletatud, hääled on toodud lähemale ja sätitud kooris kõlama. Kõik vastavalt võimalustele-tarvidusele. Maastike mustrites on kestma jäänud meie esivanemate püüdlused ja ilumeel.

"Tuulte tahutud maa" on film Eestimaa metsikust loodusest, kus vaataja ees avanevad meie kodumaa eriilmelised maastikud koos metsloomade ja tuhandete läbirändavate lindudega. 

https://www.facebook.com/tuultetahutudmaa 
http://www.wildkino.ee/tuultetahutudmaa

Treiler: https://vimeo.com/288419232 


DRAAMASARI

„Pank“
Tootja: Itamambuca
Stsenaristid: Eero Epner, Tarmo Jüristo
Režissöörid: Rainer Sarnet, Juhan Ulfsak, Marianne Kõrver, Jan-Erik Nõgisto
Produtsendid: Paul Aguraiuja
Operaatorid: Meelis Veeremets, Ants Martin Vahur, Mihkel Soe
Kunstnik: Kairi Mändla
Osades: Sergo Vares, Priit Võigemast, Evelin Võigemast, Gert Raudsep, Kati Outinen, Markus Luik, Inga Salurand

ESILINASTUS: 18. oktoober 2018, ERR eetris sügisel 2018. Vaata sarja ETV järelvaatamise keskkonnast.

SISU: Seriaal asetab fookusesse ühe riigi, kahe panga ja terve rea inimeste võidud ning kaotused. Kümne tunni jooksul rullub vaatajate ees lahti draama 1990ndate Eestist: spetsiifilisest ajajärgust, mis jättis kõigisse jälje − kellesse haava, kellesse jumaliku käepuudutuse. Osaliselt tõestisündinud lool põhineva sarja autoriteks on Eero Epner ja Tarmo Jüristo. Telesarja produtsendid on Paul Aguraiuja ja Kaspar Kaljas. Kümneosaline draamasari linastub ETV ekraanil Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva programmi raames alates 2018. aasta sügisest.

https://www.estonianbank.com/
https://www.facebook.com/PANK-825739424252478/
https://vimeo.com/230896225


LEIUTADES EESTIT

2016. aastal otsiti konkursiga „Eesti otsib leiutajat!“ laste leiutisi, mis lahendaksid kellegi igapäevaelu probleeme ja aitaksid elu paremaks muuta. 40 tublimast 6.-12. aastastest leiutajast valmisid koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks dokumentaalsed lühiportreed.

VAATA FILME: Lühiflmid olid ETV eetris kevadel 2018. Filme saab järele vaadata Lastejaama kodulehelt.

Vaata klippi YouTube'ist


 


Прошедшие события

ИНИЦИАТОР

EV100