PRESSITEADE: EV100 sünnipäevanädal jõuab tuntud skulptuuride sallitamise aktsiooniga üle Eesti 22.02.2018

EV100 sünnipäevanädal jõuab tuntud skulptuuride sallitamise aktsiooniga üle Eesti 

Neljapäeval, 22. veebruaril jõuavad EV100 sünnipäevanädala pidustused üle Eesti. Enam kui 20 tuntud skulptuuri ning 14 kunagise riigivanema fotoskulptuuri saavad Eesti Vabariigi sünnipäevaks sinimustvalged sallid või mütsid. Täna sada aastat tagasi otsustas Päästekomitee saata Eesti eri linnadesse manifesti ärakirjad lootuses, et see õnnestub välja kuulutada. 

„22. veebruaril 1918 üritas Päästekomitee sõita iseseisvusmanifesti avalikustamiseks Tartusse, mis paraku ei õnnestunud. See seik ajendas riigimehi Eesti iseseisvusmanifesti ärakirju läkitama teistesse maakonnalinnadesse lootuses, et Eesti riigi väljakuulutamiseks tekib mujal võimalus,“ ütles Riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. „Sestap jõuabki täna sinimustvalge laine ja tähtsündmused üle terve Eesti.“ 

EV100 sünnipäevanädala neljandal päeval saab vähemalt 20 tuntud skulptuuri Eesti Vabariigi sünnipäevaks sinimustvalged sallid ja mütsid. Aktsiooniga on liitunud veel mitmed kohalikud omavalitsused. Samuti saavad sinimustvalged sallid kaela 14 kunagise riigivanema fotoskulptuuri. Idee autoriks on kunstnik Marceau Couve koos KAOS Arhitektidega. Sallid ja mütsid on kudunud Põlva Käsitööklubi, Hiiumaa Käsitööseltsi ja Tallinna MTÜ Omaabi kudumismeistrid ning Uljas & Daughtersi masinkudujad. 

·        Kell 10.00 heiskab peaminister Jüri Ratas Mustlas esimese lipu piimatööstuse korstna ehk ‘’Mulgi majaka’’ otsa, mis on renoveeritud esinduslikuks liputorniks. Kõnelevad peaminister Jüri Ratas, Viljandi Vallavolikogu             esimees Kaupo Kase ja Viljandi vallavanem Alar Karu. 
·        Kell 11.00 algab Vabariigi Valitsuse väljasõiduistung Viljandi Riigigümnaasiumis. 
·        Kell 13.00 esitletakse Viljandi Riigigümnaasiumis õhukesele hõbelehele trükitud EV100 juubelipostmarki. 
·        Kell 16.00 toimub pidulik lipuheiskamine Tartu Veetorni tippu, tseremoonial kõnelevad peaminister Jüri Ratas ja Tartu linnapea Urmas Klaas. 
·        Kell 17.00 toimub Mustlas ‘’Mulgi majaka’’ avamistseremoonia ja rongkäik Mustla Vabadussõja ausamba juurde. 
·        Kell 18.00 esineb peaminister Jüri Ratas traditsioonilise iseseisvuspäeva eelse kõnega Tartu Vanemuise teatrimajas. 

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul tähistatakse vabariigi aastapäeva esmakordselt sünnipäevanädalaga, mis jutustab riigi iseseisvumise lugu. 19.-25. veebruarini toimuvad aastapäevanädala suursündmused Tallinnas, Haapsalus, Narvas, Viljandis, Pärnus, Paides ja Tartus. Ülevaate programmist leiab www.ev100.ee/et/ev100-sunnipaevanadal 

Pildid EV100 sünnipäevanädalast leiab www.flickr.com/ev100 

Lae alla EV100 ametlik nutirakendus www.ev100.ee/et/nutirakendus