Ülevaade

Eesti riik sai saja-aastaseks 24. veebruaril 2018.
Juubelit tähistame 2017. aasta aprillist 2020. aasta veebruarini.
EV100 on sündmus, mille loovad eeskätt inimesed ise, see on meie kõigi pidu.
EV100 juubeliprogrammis on tuhandeid sündmusi Vastseliinast Washingtonini. 
EV100 sündmuste kalender on avatud juubeliperioodi vältel uute sündmuste lisamiseks kõigile. 
Eesti riigi sünnipäeva puhul on meil võimalik saada ja teha kingitusi.
EV100 fookuses on lapsed ja noored.

 


Sada aastat Eesti Vabariiki

Eesti riigi loomisest möödus 24. veebruaril 2018 sada aastat. Juubeliperiood on aga pikem - 16. aprillist 2017 kuni 2. veebruarini 2020. Juubeliperioodi jooksul tähistame kõiki riigi loomise olulisi verstaposte.
 
Tegemist on kahtlemata riigi ajaloo olulisima ja väärikama tähtpäevaga, mis puudutab meid kõiki. See on meie kõigi sünnipäev, mis annab meile võimaluse ühiselt ette võtta Eesti jaoks olulisi asju, mis ammu oma aega oodanud ja kujundavad paremat tulevikku.

 

 

 

 

 

Teeme Eestile kingitusi! 

Eesti riigi 100. sünnipäev on meie kõigi pidu ja annab meile võimaluse anda ja saada sünnipäevakingitusi! Kingituste all mõeldakse eriilmelisi sündmusi ja algatusi, mis toovad rõõmu ja õnne inimestele, kogukondadele või kogu rahvale ning kujundavad paremat tulevikku. Kõik Eestile pühendatud ettevõtmised, mida nimetame ühiselt kingitusteks, on tähtsad ja EV100 programmi oodatud. Kingitusi valmistavad juba ette sõpruskonnad, vabaühendused, ministeeriumid, ettevõtted, liidud, seltsid.

 

Vaata, milliseid kingitusi me kõik juba EV100 puhul saame ja tee oma kingitus.

Koosta oma EV100 sündmuste kava

EV 100. sünnipäeva tähistame üle Eesti erinevate sündmustega. EV100 sündmuste kalender on üleval siinsamas EV100 kodulehel ja täieneb juubeliperioodil pidevalt, koondades infot kõige selle huvitava ja erakordse kohta, mis toimuma hakkab. Siit saad otsida oma lemmikuid ja lisada neid oma kavasse. EV100 kalendrit on oodatud täiendama igaüks, kes on pühendanud oma sündmuse EV 100. sünnipäevale ja tähistab seda olulist juubelit omal moel. Alusta oma sündmuse lisamist siit, abi leiad juhendist. EV100 sündmuste kalendrit kuvatakse ka Eesti Vabariik 100 rakenduses

Vaata EV100 programmis olevaid sündmusi ja alusta oma sündmuse loomist siit. Tutvu ka kokkuvõttega EV100 programmist.

Suunaga tulevikku

Kuigi EV100 ajaraam on seotud Eesti riigi sündimise ajalooliste verstapostidega, on kogu juubeliprogramm suunatud pigem tulevikku. Juubelitegevuste kava puudutab peaaegu kõiki olulisemaid eluvaldkondi ja annab ühiskonnale võimaluse vaadata tagasi meie riigi ajalukku, tõsta esile tänapäeva ja seada uusi eesmärke edaspidiseks. Olla ühel ajal iidne ja uudne, õpihimuline ja uskuda iseendasse.
 

 

 

EV100 tähistamise fookuses on lapsed ja noored

EV100 tähelepanu keskpunktis on lapsed ja noored, sest just neile me oma riiki ehitame. Pööratakse tähelepanu nii sellele, et EV100 programmis oleks piisavalt ettevõtmisi lastele ja noortele, kui ka tulevikku suunatud ettevõtmisi planeerides arvestatakse laste ja noorte vajaduste ja soovidega. Suurematest algatustest võib nimetada ettevõtmisi „Igal lapsel oma pill”, millega soetatakse muusikaharidust pakkuvatele asutustele uusi pille, „Laste Vabariik”, mis viis 2017. aasta suvel EV 100. sünnipäeva tähistamise üle riigi, samuti „Eesti 100 tamme”, kus Eesti lapsed kasvatavad tõrudest tammepuid, et neist maikuus 2018 istutada tammeparke. Eesti juubelile on pühendatud uus täispikk animafilm Lottest ja täispikk mängufilm „Eia jõulud Tondikakul”.
 

Kõik on oodatud

EV100 on sündmus, mille loovad eeskätt inimesed ise. Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistama on oodatud kõik Eestis elavad inimesed, olenemata rahvusest, emakeelest, usutunnistusest või siin elatud ajast. Samuti on kõik välismaal elavad eestlased ja Eesti sõbrad oodatud osalema EV100 programmis. Parim kink, mida saavad teha välismaal elavad eestlased, on külastada sünnipäeva puhul Eestit.

 

 

Eesti riigi 100. sünnipäeva tähistamine kestab kolm aastat

Ükski riik ei sünni ühe päevaga. Selle nimel on tehtud tõsist tööd ja sündimise loosse jääb mitmeid sündmusi, mis väärivad meeldetuletamist. Riigi senise ajaloo suurima juubeli tähistamine toimub pikema aja jooksul. EV100 programm algas käesoleva aasta aprillis, mil möödus sada aastat eestlaste asualade ühendamisest, tipnes Eesti Vabariigi 100. aastapäevaga 24. veebruaril 2018, meenutab aastal 2019 saja aasta taguseid Vabadussõja olulisemaid pöörde- ja võidulahinguid ning lõpeb veebruaris 2020, mil täitub sada aastat Tartu rahu sõlmimisest.

 

 

Tähistamine läbib viis teemat

Meie maa ajal keskendusime oma maale, kus me oleme elanud aastatuhandeid. See on paik, kus me tajume oma juuri, oma lugu ja meid ümbritsevat kõige nüansirohkemalt – seda merevaadet, seda rabavaikust, seda männi- või kuusemetsalõhna. See on meie päriskodu.
Meie riigi ajal räägime ära riigi sünniloo. Kunagi oli see mõte jõudumööda ainult hulludele või hulludeks peetuile. Nüüd on see reaalsus, kuid kättevõidetud vabadust ei pea me mitte iseenesestmõistetavalt võtma. Meie riigi sünniloos oli omajagu vaprust segatuna hea õnnega.  
Meie rahvas- see on aeg, kus me tähistame koos ja tunneme rõõmu üksteisest. Me märkame teisi enda ümber, nende oskusi, andeid ja erilisust. Teeme üksteisele kingitusi ja käime külas. Pole ühtki riiki ilma rahvata ja siin me nüüd oleme. Kõige paiksem rahvas Euroopas.
Meie vabaduse ajal meenutame vabadussõja pöörde- ja võidulahinguid, mõtiskleme vabaduse tähenduse üle. Vabadus – ka iseseisvuse ja sõltumatuse tähenduses -  on enesestmõistetav, loomulik, isegi märkamatu – kui ta on. Sellega on lihtne ära harjuda. Kuid alati pole see ju nii olnud. Mida tähendab vabadus meile praegu?
Meie tuleviku perioodil on aeg teha kokkuvõtteid juubeli tähistamisest ja pidada plaani tulevikuks. Ikka selleks, et meil ja meie järglastel siin järgmine sada aastat siin hea elada oleks.

 

Eesti riigi juubelit tähistame ülemaailmselt

EV100 rahvusvahelise programmi eesmärk on teha ühine jõupingutus Eesti laiemaks tutvustamiseks maailmas. Programmiga toetatakse enam kui 150 kultuuri, hariduse-, teaduse ja tehnoloogiateemalise ürituse toimumist 2017. ja 2018. aastal. Sündmused valiti välja ligi 400 ettepaneku hulgast. Suurima algatusena saab välja tuua Teeme Ära maailmakoristuse 15. septembril 2018, mis on ühtlasi eestlaste kingitus maailmale. Euroopa suurlinnade avalikus ruumis tutvustab Eesti end loovlahendusega „Digi-tänavakunst“, kus grafiti on põimitud ajaloo ja digitehnoloogiaga. Autoriks meie endi ‘Estonian Banksy’ Edward von Lõngus. Programm on endiselt avatud Eestit tutvustavate sündmuste lisamiseks, mis toimuvad 2018. aastal välismaal.

Tutvu välisriikides toimuvaga siin.