Unikaalne Põhja Konna trepp avab külad keskusele

Viimsisse Lubja klindiastangule rajatud Eesti kõrgeima kõrguste vahega trepp avab astangul asuvad Lubja ja Pärnamäe külad keskusele, mis poleks võõrvõimu ajal realiseerunud.

Valmis!
Valmis!

Kui meie külavanem Raimo Tann Vene ajal 1970ndatel unistas vabadusest – otseteest Lubja mäelt alla –, oli klindiastang okastraadiga eraldatud, sest võimud hoidsid alal kütusemahuteid.

Kihk idee teoks teha jäi aga aastakümneteks ja kui võõrvõimud olid lahkunud, pani ta esimest korda mõtted paberile. Aasta oli siis 1995. See näitab sitkust ja püüdlust vabaduse poole. Nii nagu ka Eesti Vabariik ja selle inimesed. Nüüd, peaaegu 40 aastat hiljem ehitatakse Lubja mäele Eesti mõistes unikaalne, rohkem kui 200 astmega trepp, tänu millele saavad Pärnamäe ja Lubja küla lapsed otse üle mäe keskusesse kooli, trenni ja kinno. Jalavaev väheneb märgatavalt, osale elanikele lausa kahelt kilomeetrilt poole kilomeetrini.

Nii nagu vabaks laulmisel panid eestlased seljad kokku, on ka see projekt paljude osapoolte ühistöö. Projekteerimiseks sai Lubja külaselts toetust siseministeeriumist ja valmis ehitab trepi Viimsi vald.

Nime sai trepp Andrus Kivirähki romaani „Mees, kes teadis ussisõnu“ tegelase Põhja Konna järgi, kes on igavene ja hävimatu. Just nagu Eesti Vabariik.

Varem on külavanem püstitanud Tauno Kangro loodud Põhja Konna skulptuuri ja rajanud Põhja Konna muinasjutuallee.

Algataja

Lubja Külaselts