„Kunstnikud kogudes” sarja 7. sündmus – Raul Kelleri avalik salvestus Eesti Ringhäälingumuuseumis | EV100

Kunstnik Raul Kelleri dialoogipartneriks on „Kunstnikud kogudes” projekti raames Eesti Ringhäälingumuuseum Türil.

Reedel, 10. augustil muuseumis toimuv avalik salvestus on üks osa Kelleri projektist Eesti Ringhäälingumuuseumis. Oktoobri lõpus avatakse muuseumi püsiekspositsiooni täiendusena lakiplaadikirjutaja Saja Synchroni tööprotsessi tutvustav väljapanek, kus on ajutiselt võimalik kuulata ka avalikul salvestusel kirjutatud helikoopiat.

1938. aastal Berliini firma Sander ja Janzen ehitatud lakiplaadikirjutaja Saja Synchron oli omal ajal kõige moodsam ja arenenum salvestustehnoloogia. Seadeldis võimaldas jäädvustada raadiosaateid ja muusikat ning neid hiljem raadioeetris taasesitada. Lõigatud lakiplaatidel on kindel eluiga – iga korraga muudab kuulamine plaadi signaali ja müra suhet – signaal kaob ja asendub lakikihist väljakuluva füüsilise müraga. Füüsilisus on sama efemeerne kui raadioeeter.  

Eksperimentaalse kunstnikuna tegeleb Raul Keller tehnoloogiaga, keskendudes improvisatsioonile, tajule ja füüsilisusele. Läbi “Kunstnikud kogudes” projekti taaselustatakse seega ühe museaali lugu, muudetakse see korraks elavaks ja kirjutatakse juurde uus peatükk.

Ajakava reedel, 10. augustil:

Kell 16 – Ekskursioon Eesti Ringhäälingumuuseumis (Juhan Sihver)

Kell 17 – Eksperimentaalne avalik salvestus otse-eetris lakiplaadikirjutaja Saja Synchroniga. Kavas:

  • Raul Kelleri radiofooniline kompositsioon ja vabaimpro modulaarsüntesaatoril
  • 1930ndate muusika bluusiduo Ringhold esituse

Lisainfo: Mary-Ann Talvistu, „Kunstnikud kogudes” projektijuht, 5811 7585.

Projektist „Kunstnikud kogudesˮ:

Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes põhjalikumalt selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuri tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.

Fotol Eesti Ringhäälingumuuseumi direktor Juhan Sihver ja kunstnik Raul Keller. Foto autor Maarin Ektermann.

Galeriipiltidel hetked avalikust salvestusest 10. augustil 2018.