Taasavastame EV100 juubelisuvel kihelkonnavärvid! | EV100

Meie juured on paikades, millest igaühel on oma nimi ja ka triipkood – need on meie kodukülade ja kihelkondade nimed ning värvid. Neis kohanimedes ja triibustikes peitub topeltkood, mis Eesti inimesi ühendab. Kokku tulemine, koos tähistamine ja tegutsemine ongi EV100 juubelisuve keskmes. Just seetõttu sümboliseerivad ka Eesti kihelkondade värvid EV100 kevadsuviseid sündmusi.

 

Kust pärinevad Eesti kihelkondade värvid?

Meie esivanemad on kihelkondade värve hinnanud ja need rahvariiete seelikutesse jäädvustanud. Triipude paigutus pole juhuslik ja ka värvidel on oma tähendus. Palju on kasutatud punast, mida peeti maagiliseks ja ravivahendiks ning halba tõrjuvaks värviks.

Metsataimedest ja lilledest osati välja võluda palju värvitoone, mida vanarahvas oskas peenelt eristada. Kihelkondlikud seelikud ei sarnanenud kunagi teisega, kuid siiski säilitasid oma paikkondliku tunnetuse. Nii on ka meie inimestega, kes ei pruugi teada oma kihelkondliku päritolu, kuid siiski on seotud oma juurte ja päritoluga. Niisiis jutustavad kihelkondade värvid meie ajalugu, päritolu, uskumusi ja kohaliku looduse mõju, mis on talletatud kõige kirkamalt just Eesti rahvaseelikute värvides.
 

Millisest kihelkonnast ma pärit olen?

Kihelkonnad on tänini eestlaste piirkondliku identiteedi aluseks ja inimesed tunnevad endiselt huvi oma juurte vastu. Oma värvide leidmiseks tuleb alustada kodukihelkonna leidmisega. Allolevalt kaardilt saab sünnikohale vajutades leida kunagise kihelkonna piirid ja nime. Täname maa-ametit kihelkonna kaardikihi eest!

Igas paigas on just sellele kohale iseloomulik värvigamma, mis sõltub kunagisest kohalikust taimestikust, aga ka inimeste värvimeelest. Eesti Rahva Muuseumi kuraator Reet Piiri on raamatusse „Eesti kihelkondade värvid“ koondanud ERMi kogudest valitud seelikute mustrid ja värvitoonid. Just see raamat on abiks oma värvide leidmisel.

„Eesti kihelkondade värvid“ igal kihelkonna lehel on värvikoodidega varustatud värvide ja mustriga näidis. Raamatu saab soetada Rahva Raamatu, Bauhofi, Prisma, Selveri ja Apollo kauplustest üle Eesti. Raamatut saab lehitseda ka veebis.

hargla-varvikood_2-2645358Kuidas kinkida oma kodukohale kirev värvirüü?

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul sobib kihelkonnavärvidesse värvida kõike, mis värskendamist vajab: bussiootepaviljon, postkastialus, piirdeaed või külamaja istepink, kuuri- ja aidauks, lillekastid või köögikapp.Oma kodukoha kaunistamine kihelkonnatriipudega algas juba Teeme Ära talgupäeva raames 5. mail 2018.

„Eesti kihelkondade värvid“ raamatus on iga kihelkonna värvikombinatsiooni juures värvilahendus ja –koodid. 

Esimesed kaks numbrikombinatsiooni iga värviruudu juures on mõeldud pigem trükitööstusele, disaineritele ja kujundajatele. 

Alumine ehk kolmas number on värvitoonide saamiseks Tikkurila värvilehviku järgi. Neid värve saab lasta toonida Vivacolori ning Tikkurila värvitoodetest ehituskauplustes üle Eesti. Toonikoodid on valitud sedavõrd lähedased algsele seelikutoonile, kui seda värvikaart võimaldab.

10 nippi värvijale

  1. Vali pinnale sobiv toode ja toonid. Pea nõu kaupluse värvimüüjaga, võta abiks brošüürid, kodulehekülje info, livecha’t või helista värviliinile 12011.
  2. Planeeri tööd põhjalikult. Mõtle läbi, kuidas tööga alustada, kuidas see lõpuni viia ja milliseid tooteid kasutada. Arvuta välja, kui palju igat tooni kulub, osta vajalikud maalritarbed ning abivahendid. Kontrolli tooni enne väikesel pinnal. 
  3. Kasuta kvaliteetseid maalritarbeid. Sõltumata värvi headusest ei ole võimalik head tulemust saada kehva töövahendiga. Pane pintsel või rull kilekotti ning sulge see korralikult, nii saad neid järgmisel päeval uuesti kasutada.
  4. Kasuta tööks sobilikku riietust ja teisi kaitsevahendeid.
  5. Kata ümbrus, et kaitsta seda pesuvahendi ja värvipritsmete eest.
  6. Kontrolli, et värvitav pind oleks puhas ja tugev. Ära suhtu eeltöödesse kergekäeliselt, sest näiteks määrdunud pinnale ei jää viimistlusvärv külge. Hallitanud pinda tuleb puhastada ja töödelda hallitusvastase ainega ja värvimata puitpinnad töödelda puiduimmutusainega.
  7. Loe hoolikalt kasutusjuhendit värvipakendilt. Sega värve enne kasutamist ja kasutamise ajal.
  8. Tööta rahulikult ja korrektselt. Ära värvi liiga paksult.
  9. Vaata, et värvimistingimused oleks sobivad. Kui sa värvid liiga niiskes, külmas või kuumas keskkonnas, siis värv ei kuiva normaalselt ja ei moodusta ühtlast kaunist pinda. Vaata soovitusi tooteselgitusest ja etiketilt.
  10. Puhasta töövahendid hoolega. Hoiusta või hävita värvijäägid keskkonnaohutult.

* Tekstid põhinevad Reet Piiri koostatud raamatul “Eesti kihelkondade värvid”.

Talletame kihelkonnavärvilise Eesti

Kui oled oma toolile, aiale või mõnele muule esemele juubeliaastaks kihelkonnavärvid kinkinud, siis jaga sellest pilti press@ev100.ee. 
Loome ühe värviküllase pildigalerii!