Taasiseseisvumispäev: kuidas Eesti taas vabaks sai

Eesti Vabariigi taasiseseisvumine 20. augustil 1991 on üks olulisemaid verstaposte Eesti ajaloos. See sündmus ei tulnud aga kergelt ega ootamatult, vaid saavutati pika ja vaevarikka võitluse tulemusel, mille juured ulatuvad tagasi Teise maailmasõja aegsete sündmusteni.

Tee taasiseseisvumiseni

Teise maailmasõja lõppedes jäi Eesti NSV Liidu okupatsiooni alla. See periood oli märgitud poliitilise repressiooni, majanduslike raskuste ja kultuurilise allasurumisega. 1980. aastate lõpuks, kui NSV Liit hakkas lagunema, algasid Eestis rahumeelsed massiliikumised, mis võitlesid Eesti iseseisvuse taastamise eest. Kõige tuntumad neist liikumistest olid Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei (ERSP), Eestimaa Laul ja Balti kett – viimane neist tähendas, et 23. augustil 1989 ühendasid ligi kaks miljonit inimest käest kinni hoides kolme Balti riiki, et protestida Molotovi-Ribbentropi pakti ja selle salaprotokollide vastu.

20. august 1991: Eesti Vabariigi taasiseseisvus

Taasiseseisvumise vahetuks eelkäijaks oli putš Moskvas 19.–21. augustil 1991, mil riigipöördekatse käigus püüdsid kommunistliku partei kõvad jõud võimu enda kätte haarata. See sündmus andis Eesti poliitilistele juhtidele märguande, et tegutsemise aeg on käes. Eesti Ülemnõukogu ja Eesti Vabariigi Valitsus kuulutasid välja Eesti iseseisvuse taastamise 20. augustil 1991 kell 23:03, lähtudes õigusliku järjepidevuse põhimõttest.

Tähendus tänapäeva Eestile

Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäev on tänaseks päevaks üks olulisimaid riiklikke pühi. Selle tähistamisega mälestame mineviku sündmusi ja austame neid, kes panustasid oma jõupingutused rahva vabaduse taastamiseks. See päev sümboliseerib Eesti rahva tahtejõudu ja võitlust oma õiguste eest, samuti demokraatlikke väärtusi ja püüdu iseseisva riigikorralduse poole.

Kokkuvõte: Eesti iseseisvuse taastamine ei olnud lihtne ega riskivaba, kuid vastupunnimise ja ühiste jõupingutuste tulemusel suudeti taas saavutada riiklik suveräänsus. 20. augustit, Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeva, peetakse Eestis tähtsaks riiklikuks pühaks ja see meenutab meile, et vabadus ja iseseisvus on habras ning nende hoidmiseks tuleb pidevalt tööd teha.