Taassünnist tõusvasse päikesesse: Eesti Vabariigi iseseisvuspäev

Sissejuhatus

Vabadusejanu uhkus ja üksteist toetav rahvas – need on sõnad, mis meenuvad, kui kõneleme sellest tähtsast päevast, mis on igaveseks muutnud väikese Eesti rahva saatust. 24. veebruaril 1918 kuulutas Eesti Maapäev vaatamata Saksa okupatsioonivõimude keelule välja Eesti iseseisvuse. See päev tähistab rahva uhkust ja vastupanuvõimet, pidades au sees põhimõtteid ja ideaale, mis aitasid luua vaba ja demokraatliku riigi.

Sisu

Eesti Vabariigi iseseisvuse väljakuulutamine ei tulnud kergekäeliselt. See sündmus oli eelnenud võitluste, läbirääkimiste ja poliitilise tegevuse tulemus. Esimest maailmasõda kasutades, mõistsid Eesti poliitikud, et tekkinud on võimalus rahvuslikuks iseseisvuseks. Eesti Päästekomitee võttis vastutusrikkal ajahetkel juhtohjad ning otsustas astuda julge sammu iseseisvuse poole.

  1. veebruari varahommikul kõlas Pärnu Endla teatri rõdult iseseisvusmanifest, mis kuulutas, et “kõik võõrvõimud on Eestist kadunud” ja “Eesti on nüüd vaba ja iseseisev”. Kiiresti levis sõna ka pealinna Tallinna, kus manifest loeti ette Päästekomitee liikme Hugo Kuusneri poolt. Kuid vabadus ei tulnud üleöö. Saksamaa okupatsiooni järgnes Nõukogude Venemaa interventsioon, mis viis Vabadussõjani.

Eestlased võitlesid nii diplomaatilisel rinndel kui ka lahinguväljadel. Talurahvatülid, ametikohad jäeti kõrvale ja võeti kätte relvad, et kaitsta oma kodu. Rohkem kui kahe aasta jooksul kestnud Vabadussõda õpetas noort Eesti riiki ühtsust ja kompromissile orienteeritust – omadusi, mis aitasid luua aluse tugevale riigile. Vabadussõja võit ja Tartu rahuleping lõpetasid sõja ning kinnitasid Eesti iseseisvust.

Kokkuvõte

Nüüd, iga aasta 24. veebruaril, meenutame neid pingelisi hetki ja tähistame Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva. See on päev, mil meenutada meie esivanemate visadust ja vaprust, mis kujundasid riigi, mida täna teame. Tähtpäeva tähistatakse paraadide, kontsertide ja erinevate riiklike tseremooniatega, kuid kõige olulisem on meeles pidada ja austada seda vabadust ning seda, millest see on sündinud – rahva tahtest elada vabana, iseseisva rahvana. Iseseisvuspäev õpetab meile, et vabadus on väärtuslik kingitus, mis nõuab pidevat hooldamist ja kaitsmist.